Jeofizik Mühendisi Atakan Yüklü, Antalya'da yaşanabilecek olası depremlere ve bunların vereceği hasarlara ilişkin değerlendirmeler yaptı. Önceki günlerde Gazipaşa açıklarında denizde meydana gelen deprem hakkında konuşan Yüklü, depremin Afrika levhasının

Jeofizik Mühendisi Atakan Yüklü, Antalya'da yaşanabilecek olası depremlere ve bunların vereceği hasarlara ilişkin değerlendirmeler yaptı. Önceki günlerde Gazipaşa açıklarında denizde meydana gelen deprem hakkında konuşan Yüklü, depremin Afrika levhasının olduğu kısımda gerçekleştiğini kaydetti. O bölgenin Anadolu'ya dalma batma zonu olduğunu belirten Yüklü, burada derinde meydana gelen depremlerin geniş alanlarda hissedildiğini açıkladı.Depremin meydana geldiği bölgenin 7 büyüklüğünde deprem oluşturabilme olasılığının bulunduğunu aktaran Yüklü, tehlikeye dikkat çekti. Burada yaşanan depremler yüzünden antik kentlerin yıkıldığını kaydeden Atakan Yüklü, ilerleyen süreçte bu büyüklükte bir deprem beklediklerini dile getirdi.

"Sahil kesimi ciddi zarar görecek"


Gazipaşa açıklarında yaşanan depremin yerin 77 kilometre derininde oluştuğunu kaydeden Kumlu, deprem daha az bir derinlikte gerçekleşseydi yıkıcılığının daha fazla olacağını yineledi. Jeofizik Mühendisi Atakan Yüklü, bu durumda sahil kesimlerindeki yapıların ciddi zararlar göreceğini belirtti. Antik Likya kentinde tsunami izleri keşfettiklerini belirten Yüklü, tsunami tehlikesine işaret etti.


"Binaların yapıldığı zemin jöle gibi"


Özellikle son dönemlerde Afrika Levhasının, deyim yerindeyse kıra kıra Anadolu Fayının altına girdiğini kaydeden Yüklü, ilerleyen süreçte depremlerin artabileceğini kaydetti. Yerleşim yerlerinin tarım topraklarına yapıldığı için Türkiye'nin, depremi oldukça fazla hissettiğini kaydeden Yüklü, bu zeminlerin jöle gibi olduğunu belirtti. Akdeniz Bölgesi'nin kıyı kesiminde de binaların kayalık sağlam alanlara yapılmadığını kaydeden Yüklü, deprem durumunda kıyı kesimlerin oldukça fazla hasar alacağını ifade etti.