iPhone sahipleri Apple davasına adeta kitliendi zira kullanıcılarına para ödenmesi kuvvetle muhtemel...

Tüketici hakları savunucusu Justin Gutmann, Apple'ın eski iPhone'ların performansını kasten yavaşlattığını iddia etmişti ki, iddiaları üzerine Rekabet Temyiz Mahkemesi'nde açılan dava tüm dünyada takip ediliyor.

Skandal İçin "Hayırlı İşler" Dendi! Hasada Günler Kala İthalat İhalesi Açıldı! Fiyat Farkı İse Ayrıca Dikkat Çekti! Skandal İçin "Hayırlı İşler" Dendi! Hasada Günler Kala İthalat İhalesi Açıldı! Fiyat Farkı İse Ayrıca Dikkat Çekti!

Dava kazanılırsa Apple, iPhone sahiplerine ödeme yapmak zorunda kalacak.
Teknoloji devi Apple, yavaşlayan iPhone’lar yüzünden yasal bir savaşın içinde ve davayı kaybederse İphone sahiplerine ödeme yapmak zorunda.

Bu arada Apple, ilk defa iPhone performanslarını yavaşlatmakla suçlanmıyor; daha önce de “batterygate skandalı” olarak adlandırılan bir skandalla gündeme gelmiş ve bazı modellerini kasten yavaşlatmakla suçlanmıştı.

Teknoloji devi şimdi yeniden aynı sorunla gündemde. Tüketici hakları savunucusu Justin Gutmann, eski iPhone’ların yazılım güncellemeleriyle başa çıkmak için daha yavaş yapıldığını iddia ediyordu ki 768 milyon sterlinlik tazminat talep ederek rekabet temyiz mahkemesine dava açtı.

DAVA HANGİ MODELLERİ KAPSIYOR?

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE İPHONE DEVRİMİ - CEOtudent

Justin Gutmann, Apple’ın performans sorunlarıyla mücadele etmek ve eski cihazların aniden kapanmasını önlemek için yazılım güncellemelerinde bir aracı gizleyerek iPhone telefonlarının performansını kasten yavaşlattığını belirttiği davada, Apple’ın kullanıcıları da, bazı cihazların performansını artıracağını söyleyip aslında onları yavaşlatan yazılım güncellemelerini indirmeye zorladığı öne sürülüyor.

2017’nin sonlarında, bazı kullanıcılar performans sorunlarını fark ettikten sonra, Apple yaptığı açıklamada, bir ürünün ömrünü kasıtlı olarak kısaltmak için hiçbir zaman bir şey yapmayacağını belirtmiş ve Apple CEO’su Tim Cook, yaşananlardan dolayı kamuoyundan özür dilemişti.

Ancak bunların sonrasında Gutmann ise, Apple’ın 25 sterlinlik pil değiştirme hizmet fiyatını ve iade nakliye ücretini yeterince tanıtmadığını ve şirketin pazardaki hakim konumunu kötüye kullandığını iddia etti.

DAVA HANGİ MODELLERİ KAPSIYOR? HANGİ MODEL SAHİPLERİ TAZMİNAT ALACAK?

İddia, iPhone 6, 6 Plus, 6S, 6S Plus, SE, 7, 7 Plus, 8, 8 Plus ve iPhone X modelleriyle ilgili ve Apple’ın davayı kaybetmesi halinde bu iPhone sahiplerine ücret ödemesi yapması gerekecek.