Apple'a 'Şarj Aleti Olmadan' Telefon Sattığı İçin Para Cezası Kesildi

ABD’de yıllardır süren bir davada 308,5 milyon dolar para cezası ödemeye mahkum edilen Apple’a bir kötü haber de Brezilya’dan geldi. ABD’li teknoloji devi, Sao Paulo eyaleti tarafından verilen cezada, sıfır telefon kutularında şarj aletine yer vermediği

Güncel 20.03.2021 - 17:09 04.05.2021 - 04:20 İlan35

ABD’de yıllardır süren bir davada 308,5 milyon dolar para cezası ödemeye mahkum edilen Apple’a bir kötü haber de Brezilya’dan geldi. ABD’li teknoloji devi, Sao Paulo eyaleti tarafından verilen cezada, sıfır telefon kutularında şarj aletine yer vermediği gerekçesiyle, yaklaşık 1,9 milyon dolarlık bir ceza kesti.


Brezilya’da, iPhone 12 kutularında şarj aletine yer vermemesi Apple’ı eleştirilerin odağı haline getirmişti ancak şirketin ceza aldığı tek hareketi bu olmadı. Apple’a yönelik suçlamalar içinde reklamlarda yanıltıcı içerikler, müşterilere sunulan haksız şartlar ve garanti kapsamındaki ürünlerin tamir edilmemesi de var.Apple, şarj aleti koymamasının nedenini ‘çevre bilinci’ ile açıkladı


Brezilya’da, ceza veren kurumun yöneticisi, Apple için “Brezilya’da sağlam tüketici koruma yasaları olduğunu anlamalı” dedi ve şirketin buna saygı duyması gerektiğini söyledi. 


Apple, geçtiğimiz yıl iPhone 12 kutularından şarj aletini çıkarmasını, çevreye saygı olarak nitelendirmişti ve telefon fiyatlarında küçük bir oranda indirime gidilmişti. Apple dışında Samsung da, S21 serisinde şarj aletini kutuya koymama kararı aldı. 


Apple bu karara itiraz edebilecek. Diğer ülkelerde de, Apple’ davalar açılabilir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@