İkinci el araç piyasasında fiyat artışı sürüyor. Talep olmasına rağmen ikinci el araç tedarikinde sıkıntılar devam ediyor. Bu bağlamda kilitlenen piyasalarda araç fiyatları da merak konusu oldu. İşte detaylar…

İkini el araç piyasasında fiyat artışı sürüyor. Talep olmasına rağmen ikinci el araç tedarikinde sıkıntılar devam ediyor. Bu bağlamda kilitlenen piyasalarda araç fiyatları da merak konusu oldu. İşte detaylar…


Son zamanlarda ikinci el araç piyasasında ciddi bir hareketlilik yaşanmaktadır. Bu bağlamda ikinci el otomobil piyasasında son bir ayda yaşanan hareketlilik fiyatlara da yansımış durumda. Son bir aydır talep artışında ciddi artış olmasına rağmen tedarik sorunu olduğunu galericiler belirtti. 

thumbs_b_c_013d688d7cd90a893374f73ac7ff827a


Araba Alacaklar Dikkat!


Matrah düzenlemesi sürekli kullanılmakta ancak matrah ne demek diye sorduğumuz zaman anlamını bilmek gerekir. Matrah, vergilendirmeye esas olan kazancın kesinleşmesinde temel alınır. Bu bağlamda bir gelirin üzerindeki gelirler düşünülerek elde edilen miktar üzerinden hesaplanmasına matrah denir. Dolayısı ile matrah vergisi hesaplamasında kullanılan gelir miktarı yapılır. 


2022 yılının Kasım ayında matrah düzenlemesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ ın imzası ile resmi gazetede yayımlandı. Yapılan düzenleme ile ÖTV matrah limitleri arttırıldı. Alınan karara göre %45 ÖTV oranı için esas alınan matrah eşiği 120 bin TL’ den 184 bin TL’ye %50 ÖTV oranı için esas alınan matrah eşiği 150 bin TL’ den 220 bin TL’ye, %60 ÖTV oranı için esas alınan matrah eşiği 175 bin TL’den 250 bin TL’ye, %70 ÖTV oranı için esas alınan matrah eşiği 200 bin TL’ den 280 bin TL’ye arttırıldığını görüyoruz.

Karar kapsamına elektrikli motoru olanlar için de motor gücü 50 kilovatı geçip, motor silindir hacmi 1600 cc’ yi geçip 1800 cc’ yi geçmeyen hibrit  motorlu araçlarda da %45 ÖTV oranı için esas alınan ÖTV matrah eşiği, 130 bin TL’ den 228 bin TL’ye ve %50 ÖTV oranı için esas alınan ÖTV matrah eşiği 210 bin TL’den 350 bin TL’ ye çıkarıldığını ifade edebiliriz. genel olarak yapılan düzenleme ile yerli otomobillerin olduğu çeşitlerde olduğu matrah yükselişi fiyatların düşmesi ve bu bağlamda tercihlerin yerli otomobillere kaydırılarak cari açığın azaltılması amaçlandığı belirtilebilir. Matrah düzenleme sonucu yerli otomobilde ki satış artışı ile enflasyon rakamlarının da olumlu etkileneceğini söyleyebiliriz. 

headline-6


İkinci El Araç Fiyatlarında Matrah Düzenlemesi!


Son bir aydır ikinci el araç piyasasında hareketlilik var. Yaşanan hareketlilik otomobil fiyatlarına da yansımış durumda. Dolayısı ile artmaya devam eden fiyatlar son bir aydır %35 oranında bir artış yaşandığını ifade edebiliriz. Oto galericiler konu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bu bağlamda galericiler ikinci el araç için talebin artmış olmasına rağmen tedarik yapamama problemi yaşandığını vurguladılar. 

Ziraat Bankası Emekli Maaşlarını Kendi Bankasından Alanlara 100.000 TL Net Ödeme Yapacağını Duyurdu! Ziraat Bankası Emekli Maaşlarını Kendi Bankasından Alanlara 100.000 TL Net Ödeme Yapacağını Duyurdu!


Oto galerici Gökhan Ardeşen konu ile ilgili olarak “bu yükseliş yılbaşından 15 gün önce başladı. Suni bir yükseliş sanıyorduk biz bu yükselişi fakat bu yükseliş gün geçtikçe devam ediyor. Araba almak çok zorlaştı. Bununla beraber talep de devam ediyor. Toplu araç aldığımız yerlerden araç tedariki yapamıyoruz.

Matrah düzenlemesi ile birlikte fiyatların düşeceği düşünüldü fakat sıfır araç olmadığı için bu ikinci ele olumsuz dönüş sağladı. Bu da araç fiyatlarının yükselmesine neden oldu” dedi. Ardeşen sözlerine yıl başından sonra fiyat artışının %35’ e kadar çıktığını belirterek “Bizlerde öngörü kalmadı. Bu araç bu para etmez diyoruz. Araç satılıyor ya da biz o fiyata alınmaz denilen aracı alıyoruz. Alıyoruz satıyoruz ne yapıyoruz bilmiyoruz. Piyasa kitlenmiş bir durumda” şeklinde devam etti. Dolayısı ile piyasasının kilitlenmiş olduğunu görüyoruz.