Araç lastiği etiketlerinde değişikliğe gidiliyor!

1 Mayıs 2021 tarihinde yürürlüğe girecek yeni lastik etiketleri uygulamasıyla birlikte lastiklerde yer alan etiketlerde sadeleştirmeye gidilecek. Otomobiller (C1) ile hafif ticari araçların (C2) dışında tır, kamyon ve otobüs sınıfına da (C3) etiketleme zo

Teknoloji 24.04.2021 - 15:23 04.05.2021 - 04:18 İlan35
Araç lastiği etiketlerinde değişikliğe gidiliyor!

Otomobil lastiklerinin etiketlerinin sadeleştirilmesiyle ilgili hazırlanan yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlanmıştı. Gelen bilgilere göre söz konusu etiket uygulaması 1 Mayıs 2021 tarihinde yürürlüğe sokulacak. Konuya ilişkin bilgi veren Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği (LASİD), lastik etiketlerinde yer alan kategorilerde sadeleşmenin yapılacağını vurguladı. 

"Amaç sürüşü güvnli hale getirmek"

2012 yılından beri araç lastiği etiketlemesinin Türkiye de dahil olmak üzere Avrupa Birliği ülkelerinde uygulandığına değinen LASİD Genel Sekreteri Erdal Kurt, değişikliğin neden yapıldığını anlattı. Etiketlemede yapılacak farklılığın temel hedeflerinden birinin "küresel sürdürülebilirlik" olduğunu kaydeden Kurt, sürüşün daha güvenli hale getirilmek istendiğini ve çevre politikalarınariayet edildiğini belirtti. 

"Etiketlerdeki karekoduyla lastik özellikleri görülebilecek"

Erdal Kurt, lastik etiketlerinde kullanılan kategorilerin bu nedenle sadeleştirildiğini ve belli bir standarda uyulmaya çalışıldığını aktardı. Yeni düzenlemeye göre lastik bilgilerini görmek isteyen kişilerin, lastiğin üst kısmında bulunan karekodu (QR) telefonlarına indirecekleri uygulamaya okutabileceklerini ifade eden Erdal Kurt, doğru lastiği satın almak çin bu etiketlerdeki bilgilerin son derece önemli olduğuna işaret etti. 

C3 sınıfına için de etiketleme zorunluluğu geldi!

Yürürülüğe girecek olan yeni etiketleme uygulamasının sadece hafif ticari araç (C2) ya da otomobiller (C1) için değil, tır, kamyon ve otobüsler (C3) için de kullanılacağını belirten Kurt, yeni etiketleme hakkında bilgiler verdi. Yen etiketlerde yol tutuşu, yakıt tasarrufu, ıslak ve buzlu zeminde lastiklerin performansı ibi bilgiler yer alacak. Etikette yer alacak "kar taneleri bulunan üç zirveli dağ" simgesinin kış koşullarında kullanılacak lastikleri ifade edeceği kaydedildi.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@