Araç Satış Noter masrafları ne kadar? 2021 Noter Araba alışı satışı ve ücretleri. Noter'den yapacağınız alışverişte ücretler ne kadar? 2021 Noter ücretleri! Noter Araba alış satış fiyatları notere ödemeyi kim yapar? Ne kadar? Araç Satış Noter Masrafı Ne

Araç Satış Noter masrafları ne kadar? 2021 Noter Araba alışı satışı ve ücretleri. Noter'den yapacağınız alışverişte ücretler ne kadar? 2021 Noter ücretleri! Noter Araba alış satış fiyatları notere ödemeyi kim yapar? Ne kadar?

Araç Satış Noter Masrafı Ne Kadar? 2021 Noter Araba Alışı Noter Ücreti

Araç satış işlemlerinde notere tasdik edilmek zorundadır. Peki, araç satışlarında noter ücreti ne kadar? Araç satış noter masrafını kim öder? Araç alımlarında vergi ve trafik cezası borçlarını ödemesi gereken kim olur? 2021 araba alış noter masrafı zamlandı mı?

Karayolları Trafik Kanunları gereğince araç alım ve satım işlemleri notere bildirilmek zorundadır. Aracı satan ve alan kişi birlikte notere giderek devir işlemini gerçekleştirmelidir. Noterdeki işlemlerden önce aracı satan kişinin tamamlaması gereken işlemler bulunmaktadır. Araç üzerinde haciz ya da ipotek kararı bulunmaması gerekir. Devir işleminden önce trafik cezası ve vergi borçları araç sahibi tarafından ödenmelidir. Aracın muayenesinin yapılmış olması gerekmektedir.

Araç satış ücreti nakit ödenecekse para notere getirilmelidir. Banka yoluyla ödeme yapılacaksa da hesap bilgileri belirlenmelidir. 2014 yılından itibaren muayenesi tamamlanmayan araçların satışı yasaklanmıştır. Muayeneden geçerek trafikte kullanımına izin verilen araçların satışı yapılabilir. 2. El araç satışlarında notere ‘’Noter satış belgesi, Vergi numarası, Plaka numarası, trafik sigorta poliçesi, vergi ilişik kesme belgesi, tescil ve trafik belgesi, işlemleri başka birisi yürütecekse araç sahibinin vekaleti’’ getirilmek zorundadır. Araç, plakasının bağlı olduğu ilden farklı bir ilde satılacaksa da notere ‘’Şehirler arası trafik soruşturma yazışmalarına gelen cevap’’ belgesi getirilmelidir.

Noterde araçlar ve 2. El araçlar için farklı ücretlendirme yapılmaktadır. Sıfır aracın tescili için 171 lira talep edilmektedir. Plaka değişikliği yapılacaksa ücret 240 liradır. Plaka değişikliği yapılmayacaksa noter araç satım ücreti 224 liradır. Noter masrafları aracı satın alan kişi tarafından ödenmektedir. Aracı satan kişi notere hiçbir ödeme yapmaz. Noterde devir işlemleri yapılmadan önce aracın satış ücretinin satıcıya ödenmesi gerekmektedir. Banka yoluyla ödeme yapılması tavsiye edilmektedir.