Avrupa Parlamentosu'ndan dizel ve benzinli binek otomobillerin ve hafif ticari araçların satışının yasaklanmasına onay çıktı.

Avrupa Parlamentosu 2035 yılından itibaren dizel ve benzinli binek otomobillerin ve hafif ticari araçların satışının yasaklanma kararına onay verdi.

İyi haber şu ki alınan karara ikinci el araçların dahil olmadığı belirtildi.

Ümit Özdağ'ın Hedef Gösterdiği Şule Aydın Kimdir? Perde Arkası Nedir? Ne Dedi? Ne Yorumlar Yapıldı? Ümit Özdağ'ın Hedef Gösterdiği Şule Aydın Kimdir? Perde Arkası Nedir? Ne Dedi? Ne Yorumlar Yapıldı?

Avrupa Parlamentosu (AP)'nun, Avrupa Komisyonu'nun önerisini oylayarak AB'nin sıfır emisyon politikası kapsamında 2035 yılından itibaren dizel ve benzinli yeni binek otomobillerin ve hafif ticari araçların satışını yasaklayan öneriyi kabul etmesi bir dönemin resmen bitişi olarak yorumlandı çünkü alınan karar ile 2035 yılından itibaren içten yanmalı motorlu araçlar yerine sadece elektrikli ya da hidrojenli yeni araçların satışına izin verilecek.

Dizel ve benzinli araçlar yasaklanıyor! Dikkat çeken 'ikinci el' ayrıntısı - Son Haberler - Milliyet

Bu arada Avrupa Konseyi'nin de yıl sonuna kadar alınan kararın yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Avrupa Birliği'nde 2050 yılına kadar karbon nötrlüğü elde edebilmesi için 2030 yılına kadar sera gazı emisyonlarını önemli ölçüde azaltmayı hedefleyen iklim paketinin bir parçası olan bu karar ile otomobil üreticileri, yeni otomobillerinin karbon emisyonlarını 2030'dan itibaren binek otomobiller için yüzde 55, ticari araçlar için yüzde 50 azaltmaları bekleniyor.