Arkeolojik kazıda bebek mezarı bulundu!

Düzce'deki Prusias ad Hypium Antik Kenti'nin, Batı Karadeniz'in bilinen en eski yerleşimi olduğu biliniyor. "Batı Karadeniz'in Efes'i" olarak adlandırılan tarihi bölgede yapılan kazı çalışmaları sürüyor.

Genel 03.12.2020 - 17:59 04.05.2021 - 04:23 İlan35
Düzce'deki Prusias ad Hypium Antik Kenti'nin, Batı Karadeniz'in bilinen en eski yerleşimi olduğu biliniyor. "Batı Karadeniz'in Efes'i" olarak adlandırılan tarihi bölgede yapılan kazı çalışmaları sürüyor. Kazılar sonucunda ortaya çıkarılan nesneler, ülke tarihiyle ilgili önemli mihenk taşlarını gözler önüne seriyor.

Bebek mezarı bulundu!


Yaklaşık 2300 yıl önceye dayandığı belirtilen bölgede yapılan kazılar sonucu Roma köprüsü, sur ve antik tiyatro gibi birçok eser gün yüzüne çıkarıldı. Bölgede yürütülen çalışmalarda her geçen gün yeni bulgular elde ediliyor. Son olarak tarihi alanda yer alan tiyatroda yapılan kazılarda bir bebek mezarına rastlandı. Bulunan mezardaki kemiklerin incelenmesinin ardından çıkacak sonuçlar merak ediliyor.


Geç Antik Çağda yapılmış duvarlara rastlandı!


Düzce Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi olan Doç. Dr. Emre Okan, kazılarla ilgili bazı bilgiler verdi. Pandemi nedeniyle daha önce 2 ay çalışmaların durdurulduğunu aktaran Okan, kazıların Kültür ve Turizm Bakanlığı kararıyla son 1 yıldır yapıldığını söyledi. Bulunan tiyatronun oturma kısımlarının düşündüklerinden daha sağlam çıktığını aktaran Okan, bölgede Geç Antik Çağda yapılmış duvarların bulunduğunu dile getirdi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@