İktidarın konut finansmanı “müjdesi” dar ve orta gelirli için şimdiden ‘felakete’ dönüştü…

2 milyon liralık kredi alan bir kişinin ödeyeceği taksit 7 asgari ücret tutarında olurken yorumlarda ise, “Bu paket yüksek gelirliye yarar” denildi. Açıklanan müjde paketler ise daha hayata geçmeden konut fiyatları arttı.

AKP Genel Başkanı Ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “müjde” olarak duyurduğu konut finansmanı paketleri, henüz uygulamaya dahi geçmeden konut fiyatlarının katlanmasına neden oldu.

Dar ve orta gelirli için artık hayal bile olmaktan çıkıp imkansız olan konut sahipliği, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının ardından yapılan fiyat artışıyla kiraların da artışının önünü açtı.

Konut finansman paketi kapsamında sağlanacak 10 yıla kadar vadeli ve aylık 0,99 faizli konut kredisinin taksit tutarları, dar ve orta gelirli yurttaşların destekten yararlanmasının mümkün olamayacağını gözler önüne sererken yapılan hesaplamaya göre, 1 milyon TL’lik bir konut için krediden yararlanan yurttaş, aylık 14 bin 277 TL taksit ödemek zorunda kalacağı görüldü.

Ekonomist Oğuz Demir,"Hükümetinin bu adımı dar gelirli ve enflasyonun altında ezilmiş yurttaşlar yaşadığı kira ödeme sorununu da artıracak. Artık ekonomiyle ilgili çözüm üretemiyorlar. İnsanlar ev sahibi olursa toplarız diye düşünüyorlar. Ancak bu paket darı gelirlinin ev sahibi olmasını sağlamaz." Şeklinde yorumladı.

Türkiye’de popüler olan ilan sitelerindeki konutların fiyatları, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının ardından birer birer güncellenirken ilan sitelerindeki konutları “favorilerine” ekleyen yurttaşlar, fiyat artışlarının ekran görüntülerini sosyal medya hesaplarından paylaştı.

Son Dakika! Mersin'de Polisevine Bombalı Saldırı! Son Dakika! Mersin'de Polisevine Bombalı Saldırı!

Paylaşılan görsellere göre, 750 bin TL’den satışa sunulan konutların fiyatı 1 milyon TL sınırının üzerine çıkarılırken 1 milyon TL ile 1 milyon 250 bin TL arasındaki konutların fiyatları da şimdiden 1 milyon 500 bin TL oldu.

Bu arada TÜİK’in 2017 yılı itibarıyla kayıtlarına aldığı, “Konut sahipliği istatistikleri” de Türkiye’de ev sahibi olabilenlerin sayısının giderek azaldığını da ortaya koydu. Kayıtların ilk kez tutulduğu 2017 yılında kendilerine ait bir konutta oturanların oranı yüzde 59,1 olurken bu oran hemen her yıl düzenli olarak azalarak  2021 yılında dibi gördü.

Müjde sonrası ise ilan sitelerindeki ev fiyatları bir anda yüzde 5 ila yüzde 20 aralığında zamlandı.