Türkiye'de son 20 yılın en yüksek enflasyon rakamları görülürken çarşı pazardan alışveriş yapmak neredeyse imkansız hale geldi. Özellikle son zamanlardaki uçuk zamlardan nasibini alan kalemlerden biri de biber fiyatları oldu. Yeşil biberi artık kilo ile almak imkansız vatandaşlar taneydi almaya başladı.

Türkiye'de son 20 yılın en yüksek enflasyon rakamları görülmeye başladı. Her ay daha da yüksek enflasyon çıkarken artık Çarşı pazardan alışveriş yapmak vatandaşlar için imkansız hale geldi. Özellikle sofraların vazgeçilmezi olan birçok ürün uçuk fiyatları nedeniyle tepki görüyor. En çok fiyatı artan ürünler ise biber ve marul fiyatları oldu. Sivribiber neredeyse kilosu 60 TL’den satılıyor. Vatandaşlar sivri biberi kilogram ile almak yerine tane ile almaya başladı. Pazarcılar ise yüksek fiyatlar nedeniyle artık etiketlerine kilogram değil gram fiyatı yazmaya başladı. Özellikle son aylarda fiyatı yükselen diğer bir ürün ise kıvırcık marul oldu. Marul fiyatları küçük boy da 10 lira büyük boyda 20 liraya kadar çıkıyor.

Gözden kaçırmayın

"IMF'ye Borç Verdik" Diyen Türkiye'ye Dünya Bankası’ndan 500 milyon Dolarlık Kredi Daha! "IMF'ye Borç Verdik" Diyen Türkiye'ye Dünya Bankası’ndan 500 milyon Dolarlık Kredi Daha!

Son zamanlarda pazarda artan ürün fiyatlarının bir çok etkili olduğunu belirten pazarcı esnafı ise Özellikle Zorlu kış şartları nedeniyle sebzelerin çok etkilendiğini dile getirdi. Soğuk hava koşulları nedeniyle tarlada üretilen malın büyük çoğunluğunun çöpe gittiğini belirten Pazarcılar, mahsulün miktarı azalınca fiyatının arttığını ifade etti. Ramazan ayının gelmesi ile beraber ürünlere olan talebin artmasının da fiyatları arttırdığını belirten Pazarcılar, biber ve marul fiyatlarının en çok etkilenen fiyatları olduğunu ifade etti.

Marul 18 liraya kadar yükseldi

Özellikle Son bir haftadır fiyatı en çok artan ürünler arasında marul yer alıyor. Fiyatları küçük boylarda 10 liraya kadar yükselen marul büyük boylarda ile ise 18-20 lira aralığında satılıyor. Bu fiyatlar düşer mi bilinmiyor ancak hükümet yeni bir adım atmak üzere.

Ürünlerin fiyatı sabitlenecek

Özellikle artan enflasyon karşısında vatandaşların Alım gücü düşerken hükümet yeni attığı adımla beraber bazı ürünlerin fiyatını sabitlemeyi düşünüyor. Böylece hem vatandaşların ürünlere daha kolay ulaşması sağlanacak hem de fiyat artışının önüne geçilerek enflasyon sabitlenecek.