Aşgabat-Türkmenabat karayolu inşaatı başladı

Aşgabat-Türkmenabat yüksek hızlı karayolu, TESF üyeleri: “Altyn Nesil”, “Hyzmat Merkezi”, “Oğuz Ýol”, “Nusa laryollary” ve diğer taşeron kuruluşlardan oluşan gömülü “Türkmen Awtoban” tipi bir anonim şirket kuracak kamu-özel ortaklıkları bağlamında yeni fı

Dünya 25.01.2019 - 17:53 04.05.2021 - 04:26 İlan35
Aşgabat-Türkmenabat yüksek hızlı karayolu, TESF üyeleri: “Altyn Nesil”, “Hyzmat Merkezi”, “Oğuz Ýol”, “Nusa laryollary” ve diğer taşeron kuruluşlardan oluşan gömülü “Türkmen Awtoban” tipi bir anonim şirket kuracak kamu-özel ortaklıkları bağlamında yeni fırsatlar açan.

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Kararı uyarınca, üç aşamalı olarak Ocak 2019 - Aralık 2023 arasında stratejik bir öneme sahip yüksek hızlı otoyol inşa edilecektir: Aşgabat -Tedzhen - Aralık 2020, Tedzhen - Mary - 2022 - Mary Türkmenabat - Aralık 2023'e kadar.

Genel yüklenicinin 2,3 milyar dolarlık devlet kredisini kullanması gerekecek. Önümüzdeki günlerde AOZT Türkmen Awtoban bir otoyol inşaatına başlayacak. Bu amaçla, karayolunun ilk metrelerinin döşeneceği Aşkabat-Daşoguz karayolunun 24 km.inde inşaat yol ekipmanları ve mekanizmaları hazırlık hattında yoğunlaşmıştır.

İnşaat holdingi uzmanlarının açıkladığı gibi, projede Aşgabat'ı, büyük sanayi ve transit potansiyeli olan bir bölge olan Lebap Bölgesi'nin idari merkezi olan Türkmenabat kentine bağlayacak yüksek hızlı karayolu için en uygun yol öngörülüyor.

Gelecekteki rotanın ilk on kilometresinde jeolojik ve topografik incelemeler yapıldı. Anonim şirket “Türkmen Awtoban” müteahhitleri ile birlikte ve Türkmenistan'ın bilim adamları, tasarımcıları, sektörel enstitüleri ve devlet teşebbüslerinin uzmanları ile birlikte, yol ve mühendislik yapılarının konum ve teknik özelliklerinin genel bir şeması geliştirilmiştir.

Kombine ödeme terminalleri, düzinelerce büyük ve küçük köprüler, demiryolu köprüler dahil olmak üzere metrolar, diğer otoyollarla kesişme noktalarında, çamur akış kanallarının üstünde, Murgab ve Karakum nehirleri karayolu üzerinde inşa edilecektir. Hızlandırmak veya yavaşlatmak için, sürücüler özel şeritlere yeniden inşa edilecek. Ek olarak, otoban güzergahı boyunca otobanı yerleşimlere bağlayacak olan boru şeklindeki bir konfigürasyonun yol kavşaklarının kurulması önerilmiştir. Güzergah yüksek uluslararası standartlarla donatılacak: video gözetim sistemleri ve diğer özel ekipmanlarla donatılmış birkaç teknik merkez, trafik polisi görevlileri, araç bakım merkezleri ve servis merkezleri. Belirlenen yerlerde yolun her tarafında dükkanlar, oteller ve kafeler, kapalı ve açık otoparklar yer alacak, benzin istasyonları, diğer ilgili nesneler. Yolda acil durum iletişim noktaları kurulacak ve harekete katılanlar gerçek zamanlı olarak hava durumu bilgisini alabilecekler. Ticari taşıma için bir kontrol sistemi devreye girecektir (özel altimetre, otomatik aks yük metre vb.).

Karayolu güvenliğini sağlamak için, Türkmen uzmanları bu alanda dünyanın en iyi uygulamalarını inceliyorlar. Bu sistemlerden biri trafik kazalarını en aza indirmeyi ve sonuçlarının ciddiyetini azaltmayı hedefleyen Vision Zero'dur.

Yüksek hızlı otoyol, lojistik hizmetlerinin kalitesini artırmaya, uluslararası transit ve ulaştırma altyapısını genişletmeye ve dış ticareti artırmaya yardımcı olacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@