​Her yılsonunda yapılan asgari ücret ile ilgili tahminler, bu yılsonu içinde geçerliliğin koruyor. Milyonlarca vatandaş tarafından merak edilen ve üzerinde yorumlar yapılan asgari ücrette yine gözler komisyona çevrildi.  Her yıl enflasyon oranı ile şekillenen asgari ücrette tutar enflasyon oranına ilave 5-6 puan eklenerek belirlenmesi bekleniyor. Bu yıl diğer yıllara oranla beklentiler büyük. Asgari ücrette son yılların en yüksek rakamı konuşulmaya başlandı. Üzerinde konuşulan tutar 4.000 TL olunca merakla bekleyen vatandaşlar gerçekleşeceği günü bekliyor.

Asgari ücret ile çalışan milyonlarca vatandaş her yılsonu geldiğinde umutlu bir bekleyiş içine giriyor. Ödenecek ücretler arasında en düşük tutara sahip olan asgari ücrette enflasyon oranlarının büyük etkisi bulunuyor. Bu yılki tahminlerde asgari ücrete %30 luk bir oranda zam yapılacağı düşüncesi birçok kişide belirgin basıyor. Tahminlerin gerçeğe dönüşmesi halinde asgari ücret 4.000 TL tutarına ulaşabilir.

Asgari Ücrette Alışılmışın Dışında Tahmin!

Her yıl asgari ücrete gerçekleşen enflasyon oranına ilave edilecek oran ile zam verilmektedir. Bu yıl için öngörülecek zam oranı geçmiş yıllara nazaran alışılmışın dışında gerçekleşecek. Enflasyonun bu yıl için beklenenin üzerinde seyir etmesi hayat pahalılığının artması gibi faktörlerin ektisi ile yetkili ağızlardan asgari ücret ile ilgili peş peşe açıklamalar geliyor. Görüş birliği ile ön plana çıkan görüş çalışan kesimi enflasyona ezdirmemektir.

asgari-ucret-4000-tl-yi-gorebilir-calisanlari-sevindirecek-haber-asgari-ucrette-sevindiren-tahmi

Yapılacak Zam Yüzde  %30 u geçebilir

Yetkililer tarafından yapılan açıklamalara göre  %20 oranındaki zam oranına enflasyonun etkisi ile birlikte %25 ile %26 bir puanlar zam yapılacağı tahminleri yüksek. Bazı düşünceye göre zam oranının %30 lara varacağı belirtiliyor.

Asgari ücrete yapılacak %25 lik bir zam ile asgari ücretin 3,500 TL nin üzerine çıkması anlamını ifade eder. Bunu yanı sıra asgari geçim indirimi de dikkate alındığında çalışanların alabileceği asgari ücret 4.000 TL tutarında gerçekleşmesi demektir.

Gerçekleşen bu durum özel sektörde çalışanların da maaşlarını doğrudan etkileyeceği düşünülüyor. Özel sektörde çalışan kişilerin aldığı 4.000 TL tutarındaki maaş yukarı yönde değişebilir.