Ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş da "Keşke haksız çıksam ama maalesef haklı çıkacağım" sözleri ile asgari ücretin 4 bin TL'nin üzerine çıkarılacağını ancak Ocak-Şubat aylarında ise gıda fiyatlarında yaşanılacak alım gücünün düşüklüğü ile bu rakamın önemini kaybedeceğini paylaştı.

Daha önceki tespitlerinde haklı çıkması ile bilinen ekonomist Özgür Demirtaş en son Merkez Bankası’nı müdahale etmeyin diyerek uyarmıştı ve defalarca yine haklı çıkmıştı.

Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş, asgari ücrete dair tahmini sosyal medya hesabından şu şekilde paylaştı.

* Asgari ücret 4000 TL üstüne çıkarılır. Büyük zam yapıldığı söylenir. Bazı ekonomi ve finans bilmeyen asgari ücretliler ilk önce sevinirler. Sonra artan maaşları ile ilk önce gıda ürünleri almaya giderler. Ocak-Şubat gibi gıda ürünlerinin fiyatı uçar. Sonra bir bakarlar ki 2 yıl önce, 2000 TL maaşları ile çok daha fazlasını alabiliyorlarmış. Maaşları artmış ama alım güçleri çakılmış… Keşke haksız çıksam ama maalesef haklı çıkacağım.”

temmuz_ayi_enflasyon_rakamlari_aciklandi_h265617_ad59d

Bununla birlikte dün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından 14 Ekim'de görevden alınan eski Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Semih Tümen enflasyon uyarısında bulundu.

Tümen de sosyal medya hesabındaki "Yeni ekonomi programı: sınırsız parasal genişleme ve genişleyici maliye politikası (bütçe destekli fiyat kontrolleri, vergi/ücret teşvikleri) ile enflasyonla mücadele. Tebrikler! Asgari ücret zammı sonrası ücret-fiyat sarmalının etkisiyle enflasyonda üç haneyi görmek işten değil" sözleri ile bu tahmini doğrulamış oldu.

İsviçre’de para raporlarından çıkartılan TL, ABD ve İngiltere’deki finans devleri ve bankalarca hazırlanıp sunulan analiz ve raporlarda TL’nin 2022’de daha kötü bir hikayede olacağı ve Tükiye’de yaşanılan enflasyonun süreceğini belirtmişlerdi.

Türk Lirasının ani ve fahiş değer kaybı tüm dünyanın gözünü ülkemize çevrimesine neden olurken, dünyadaki finans kuruluşları ve bankaların takibine dünya haber kanalları da dahil olmuştu. Dünyadaki saygın haber kuruluşlarından olan Reuters ve Bloomberg de yatırımcılar ve tasarruf sahiplerinin merkez bankasının agresif parasal gevşeme politikasından endişe duyduklarını belirtmiş ve son bir yılda TL’deki gerilemenin büyük ölçüde ithalata bağlı bir yükselen piyasa ekonomisi olan Türkiye’de enflasyonu ateşlediğini belirtmişler ve bu enflasyonun devamını öngörmüşlerdi.