Asgari ücret 5.000 TL üstü oluyor! Çalışana piyango vurdu, zam için Aralık ayı beklenmeyecek! 15 Eylül'de başlıyor!

Asgari ücret 5.000 TL üstü oluyor! Çalışana piyango vurdu, zam için Aralık ayı beklenmeyecek! İnanılmaz denen gerçek oldu. Merak edilen tüm detaylar haberimizde…

Ekonomi 13.09.2021 - 10:58 13.09.2021 - 10:58 Volkan Arık

Asgari ücret 5.000 TL üstü oluyor! Çalışana piyango vurdu, zam için Aralık ayı beklenmeyecek! İnanılmaz denen gerçek oldu. Yılın ikinci yarısının başlamasıyla beraber 2022 asgari ücret zammı da yeniden gündeme gelmeye başladı. 2022 asgari ücret ne kadar olacak, asgari ücrete ne kadar zam gelecek gibi soruların yanıtı arama motorunda da çok sık araştırılan konular arasında yer alıyordu. Özellikle toplu sözleşme görüşmelerinden memurlara yüksek zam çıkması asgari ücretle çalışanları da umutlandırdı. Asgari ücretle çalışanların hayalleri gerçek olacak gibi duruyor. Çünkü 2022 asgari ücret zammı kulislerde sızdı. Bu yıl asgari ücret 5 bin TL üstü olacak. İşte merak edilen detaylar…

2022 asgari ücret zammı için beklentiler giderek artıyor. Beklentileri arttıran gelişme ise kulislerde dolaşan bilgiler oldu. Bazı Ak Partili belediye başkanlarının yaşadıkları şehirde belediyede çalışan asgari ücretlilere zam yapmasıyla birlikte de beklentiler umuda dönüştü. Çünkü 5 bin TL ve üstü asgari ücret veren belediyeler var. Peki 2022 asgari ücret ne kadar olacak? Asgari ücret zammı ne zaman açıklanacak?

asgari-ucret-5000-tl-ustu-oluyor-calisana-piyango-vurdu-zam-icin-aralik-ayi-beklenmeyecek-15-eyl-3

ASGARİ ÜCRET ARTIYOR MU?

2022 asgari ücret zammı şimdiden en çok konuşulan konular arasında yer alıyor. Asgari ücretin bu yıl rekor seviyede artması bekleniyor. Çünkü ülkemizde enflasyon her geçen gün artıyor, zamlar ve hayat pahalılığı en çok asgari ücretliyi zorluyor. O nedenle de Aralık ayında yapılacak olan zam görüşmelerinde işçi sendikalarının talepleri oldukça yüksek olacak.

asgari-ucret-5000-tl-ustu-oluyor-calisana-piyango-vurdu-zam-icin-aralik-ayi-beklenmeyecek-15-eyl-2

AK PARTİLİ BAŞKAN REKOR ZAM YAPTI

Asgari ücretin 5.000 TL üstü olacağı iddiası ise AK Partili Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından yapılan rekor zamla beraber geldi. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, 15 Eylül tarihini  işaret ederek belediyede çalışan asgari ücretlilere müjdeyi verdi. AK Partili Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; "Birazdan çalışma arkadaşlarıma bir müjde vereceğim. Çalışma arkadaşlarımız bizler için çok değerli… Türkiye'deki en iyi toplu iş sözleşmelerinden birini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. 36 ay süre ile geçerli olacak BİNTED iştirakimiz bünyesindeki 5200 personelimizi kapsayan toplu iş protokolü görüşmelerinde, eşit işe eşit ücretin sağlanması için seyyanen artışlar ve ücret eşitleme uygulaması yapıldı. Sosyal haklarda da iyileştirmelerimiz var.” Dedi.

asgari-ucret-5000-tl-ustu-oluyor-calisana-piyango-vurdu-zam-icin-aralik-ayi-beklenmeyecek-15-eyl-1

TÜRKİYE GENELİNE YAYILABİLİR

Bursa’da başlayan asgari ücret zammı Türkiye genelinde bulunan bütün Ak Parti belediyelerine yayılabilir. Daha önce benzer bir uygulama Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş tarafından yapılmıştı. Ancak belediyelerde yapılan zammı şimdi bütün asgari ücretli çalışanlar  bekliyor. Zammın yapılıp yapılmayacağı ise yıl sonunda gerçekleşecek olan asgari ücret zammı görüşmelerinde belli olacak.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI GÖRÜŞMELERİ NE ZAMAN?

Asgari ücret zammı görüşmeleri Aralık ayında başlayacak. İşçi, İşveren temsilcileri ve hükümet yetkilileri asgari ücret zammı için pazarlığa oturacak. 31 Aralık 2021 günü de uzlaşma sağlanan rakamın açıklanması bekleniyor. Ancak masada uzlaşma sağlanamazsa hakem heyeti devreye girecek ve ortak noktada buluşulması için görüşmeler devam edecek. Şu an 2022 yılı asgari ücret  için 3.400 TL ve 4.000 TL rakamları gündemde.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@