Asgari ücret açıklandı! Çalışana rahat nefes aldıracak zam geliyor, asgari ücret 3440 TL olacak! AGİ ve destekler de artıyor. 2022 asgari ücret zammı milyonlarca asgari ücretle çalışan tarafından Büyük bir merakla bekleniyor. Yeni yıla sayılı günler kala herkes yeni zam oranlarına göz kulak kesilmiş durumda. Asgari ücret için görüşmelerde şimdiden başladı. Sendikalar asgari ücret zammı taleplerini çoktan iletti. Artık iş yapılacak olan pazarlıklara kaldı. Yapılan yeni hesaplamalara göre yeni yılda Asgari ücretli çalışan işçiye en az 3447 TL maaş verilmesi gündemde. Peki 2022 asgari ücret zammı ne kadar olacak? Asgari ücrete ne kadar zam gelecek?

Yeni yıl yaklaşırken çalışanlar, emekliler, memurlar ve memur emeklileri zam bekliyorum. Memur ve memur emeklisi için zam oranları geçtiğimiz haftalarda yapılan toplu sözleşme görüşmeleri ile belli olmuştu. SSK ve BAĞ-KUR emeklileri için de zam oranları enflasyon rakamları doğrultusunda belli olacak. Şimdilik sadece asgari ücret zammı için heyecan dorukta. Asgari ücretli milyonlarca çalışan şu anki net ücretle geçirmekte güçlük çektiklerini ve maaşlarının 3000 TL’nin üstünde olması gerektiğini düşünüyor. Bu yönde çalışmalar da yapılıyor. Geçtiğimiz yıllarda yapılan zam oranları göz önünde bulundurularak 2022 asgari ücret zammı tahminleri de ortaya çıktı. Enflasyona göre belirlenen asgari ücrette maaşların en az net 3447 TL olacağı konuşuluyor. Peki 2022 Asgari ücret ne kadar olacak? 2022 AGİ zammı kaç TL olacak?

asgari-ucret-aciklandi-calisana-rahat-nefes-aldiracak-zam-geliyor-asgari-ucret-3440-tl-olacak-ag-1

ASGARİ ÜCRET NET 3447 TL OLUYOR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, merakla beklenen asgari ücret zammı ile ilgili Geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapmıştı. Bakan Bilgin açıklamasında, asgari ücret tespit komisyonunun kısa süre içerisinde toplanacağını ve çalışanların Yeni yılda alacakları maaşların belirleneceğini söylemişti. Yeni asgari ücret ne kadar olacak sorusu bu açıklama sonrasında bir kez daha gündeme geldi. Asgari ücret zammı geçtiğimiz yıllarda enflasyon oranlarına göre tespit ediliyordu. İşçi, işveren ve hükümet yetkililerinin katıldığı toplantılarla belirlenen Asgari ücretin bu yıl 3 bin liranın üzerinde olacağı tahmin ediliyor. Merkez Bankası da dün piyasa katılımcıları anketini açıkladı. Merkez Bankası'nın anketine göre 2021 yılı enflasyonu yüzde on altının üzerinde çıkacak. Bu rakam hem emekli maaşlarına hem de asgari ücret zammını etkileyecek. 2022 yılında brüt asgari ücretin 4364 TL olacağı ve net asgari ücretin de 3447 lira 50 kuruş olacağı tahmin ediliyor. Çalışanlar için 2022 yılında 3250 TL’nin üzerinde asgari ücret olacağını söyleyebiliriz.

asgari-ucret-aciklandi-calisana-rahat-nefes-aldiracak-zam-geliyor-asgari-ucret-3440-tl-olacak-ag-2

ENFLASYON RAKAMLARI BELİRLEYİCİ OLACAK

Asgari ücret tespit komisyonu toplantılarına kasım ayı içinde başlıyor. 2022 asgari ücret zammı belirlenirken enflasyon rakamlarının göz önünde bulundurulacak tahmin ediliyor. Bunun dışında işçi ve işveren sendikaları tarafından yapılan taleplerde dikkate alınıyor. Yapılacak olan pazarlıklar sonucunda asgari ücret zammı açıklanıyor. Ancak geçtiğimiz yıllara bakıldığında asgari ücrete yapılan zammın Enflasyonun üzerinde yapıldığı görülüyor. Yani bu yıl asgari ücret artışı da enflasyon rakamlarının üzerinde olabilir. Ekonomi uzmanları tarafından tahminlerde geliyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi 2022 asgari ücret zammının kesinlikle 3000 liranın üzerinde olacağı konuşuluyor.