Asgari ücret komisyonu toplandı! İlk zam tablosu belli oldu. İşte tek tek asgari ücret tablosu detayları haberimizde...

AKP bayraklarını görünce ağlama krizine girdi AKP bayraklarını görünce ağlama krizine girdi

Milyonlarca vatandaş asgari ücretin açıklanmasını tarifsiz bir merakla bekliyor. Zira asgari ücretli vatandaşlar gelen zamlarla birlikte temel ihtiyaçlarını karşılamakta dahi zorlanıyor. Çoğu asgari ücretlinin kendi evi olmadığı hesaba katıldığında kira, faturalar ve ev ihtiyaçları ile temel gıda için dahi maaşları yetmeyen aileler var.  

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın en büyük sözü olarak kabul edilen “Vatandaşlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz” cümlesinin ardından milyonlarca asgari ücretli çalışan umutla doldu. Enflasyona rağmen alım gücünü arttıracak zam ile artık Temmuz ayından sonra cepleri biraz olsun rahatlasın, ay sonunu getirebilelim istiyorlar. Peki, Asgari Ücret Tespit Komisyonu görüşmeleri ne zaman? Asgari ücret zammına dair ilk veriler ne kadar? Asgari ücrete yüzde kaç zam yapılacak?  

asgari ücret temmuz 2023 açıklandı mı

ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU NE ZAMAN TOPLANIYOR? 

Asgari ücretli çalışanların geçen sene Temmuz ayındaki ara zam ile 5 bin 500 TL’ye yükseltilmesinin ardından Ocak 2023’te gerçekleşen yüzde 30 zamla 8 bin 506 TL oldu. Bunun ardından geçen sene olduğu gibi 2023 Temmuz ayında da ara zam geleceğinin müjdesini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verdi. Milyonlarca vatandaş adeta gün sayar gibi Temmuz 2023 zamlarını bekler oldu. 

Asgari ücret zammına dair sık sık açıklamalar geldi. Açıklamalar akabinde bazı tablolar netleşti. Ancak en net açıklama ise Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından yapılacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, son açıklamasında asgari ücrete ilişkin 500 dolar altında olmayacak diyerek alt sınırı çizdi.  

10 BİN TL ÜSTÜNE ÇIKTI 

Asgari Ücret Tespit Komisyonu Mayıs ve Haziran enflasyon verilerinin gelmesinin ardından son kararı Temmuz 2023’te verecek. 3 Temmuz tarihinde açıklanması beklenen asgari ücret miktarı ise şu şekildedir: 

asgari ücret ne kadar açıklandı mı

Yüzde 25 zam halinde 10 bin 632 TL, yüzde 30 zam yapılması halinde 11 bin 58 TL, yüzde 35 zammın gerçekleşmesi halinde ise 11 bin 453 TL beklenmektedir. Refah payı eklemesi gerçekleşeceği için asgari ücret zammının yüzde 40 (11 bin 908 TL) ile yüzde 45 (12.500 TL) civarında gerçekleşeceği düşünülmektedir.