Asgari ücrete yapılacak zam merak edilirken, bir yandan da Türk-İŞ'in aylık olarak yayınladığı açlık ve yoksulluk sınırı gündeme geldi. Geçen yıla oranla kat farkı olmasından ötürü alım gücünün ne denli hızlı düştüğü gözler önüne serildi. 2023 yılı asgari ücreti belirlenmeden önce ortaya çıkan bu tablo hayret ettirdi.

Asgari ücrete zam yapılması adına görüşmeler sürüyor. Bu noktada mutabık kalınacak miktar için bir açıklama yapılmış değil. Ancak ortalama 8250 TL seviyesinde bir maaşın daha baskın olabileceği konuşulmakta. En azından çeşitli anketler ve işverenler ile işçilerin beklentileri harmanlandığında böyle bir sonuç ortaya çıkıyor.  Bir noktada yoksulluk sınırı ve açlık sınırı da her geçen gün artmakta. Türk-İŞ'in düzenli olarak yaptığı araştırmalar ve yayınladığı raporlara istinaden bazı detaylar ortaya çıktı. Milyonlarca vatandaşın açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşamakta olduğu gözler önüne serildi.

Açlık Sınırı 7700 TL'yi Geçti!

Dört kişilik bir ailenin kaliteli beslenme ihtiyacını karşılayabilmesi adına 7786 TL'ye ihtiyaç duyduğu açıklandı. Açlık sınırının şu an için konuşulan asgari ücret ile neredeyse aynı seviyeye tekabül etmesi şaşırttı. Dört kişilik ailenin yalnızca gıda masrafı dahi 7786 TL olabiliyorken, asgari ücrete yapılacak zammın ne kadar etkili olacağı bir kez daha soruldu. Üstelik açlık sınırı geçen yılın Kasım ayında yalnızca 3280 TL idi. Aradaki yüzdelik farkı dudak uçuklattı.

Yoksulluk Sınırının Altındayız

Milyonlarca vatandaşın yoksulluk sınırı altında yaşadığı biliniyor. Eğer bir aileye giren para her ay 25265 TL değil ise yoksulluk sınırının altında bulunmaktadır. Dolayısıyla Türk-İŞ raporu doğrultusunda son durum bu şekildedir. Geçen yıl bu dönemlerde ise yoksulluk sınırı 10684 TL idi. Aradaki fark gerçekten de yüksek.

En az 1 çocuklu ailelere ödenecek! 8.500 TL ödeme tüm hanelere kesinleşti! En az 1 çocuklu ailelere ödenecek! 8.500 TL ödeme tüm hanelere kesinleşti!

türkişş