Asgari Ücret Zammı Enflasyona Yeniliyor! Fiyat Artışına Nasıl Engel Olunur?

Asgari ücret yükseldiğinde fakat piyasalarda satın alma gücünde herhangi bir düşüş yaşanmaması için sürecin dikkatli bir şekilde takip edilmesi gerekiyor satın alma gücünü kritik bir eşiğe ulaşmış durumda bu durum halkın barınma ısınma ve gıda masraflarını da doğrudan etkiliyor sürekli dikkate alınmadığında hayatta var olabilmek için tüketimi sağlanan her türlü ürün grubuna yönelik yüksek artışlar yapılan asgari ücret zammını eritmeye başlayacak. 

Gittikçe yükselen enflasyonun tesiri asgari ücret üzerinde özellikle son yıllarda gücünü daha çok gösteriyor. Bu her yeni düzenleme işgücü ödemelerinde iyileştirici etki sundu. 2019 yılında işçi ödemelerinin GSYH üzerinden sahip olduğu pay 2022 Temmuz ayına gelindiğinde gittikçe geriledi. Gelir üzerindeki faktörel dağılım bozuldu ve satın alma gücüne merhem oldu. Asgari ücretin toplum içinde adaletli bir dağılıma evrilebilmesi ve kalıcı hale gelebilmesi ise ancak kademe kademe düşürülecek enflasyon ile mümkündür.

Uzmanlar bu ortamda önümüzdeki yılı kritik olarak görüyor. 2022 yılının henüz başlarında enflasyonun  ortalama rakamlar üzerinde seyredişi düşünüldüğünde endişe ortamı oluşturuyor. Özellikle baz etkisinin yeni yılın ilk aylarında 30 puana kadar düşüşe etki edebileceği öngörülüyor. En nihayetinde enflasyonu kalıcı olarak düşürebilmenin yolları aranmalıdır.

Evde bakım maaşı alanlara ikramiye! 3’de 2’sine yatacak! Evde bakım maaşı alanlara ikramiye! 3’de 2’sine yatacak!

Asgari Ücret Artışından En Çok Hangi Sektör Etkileniyor?

Tüm veriler ılımlı bir hava estirsede asgari ücret artışının öteki yüzünde enflasyon şaha kalkıyor. Piyasalardaki mal ve hizmet sektörlerinde de ciddi yükselişler beliriyor. Asgari ücret üzerinde %1 oranında artış o yıl tamamlanırken 0.2 puan ile enflasyonun yükselmesi anlamına geliyor. Mevcutta var olan yeni yıl zammı %54.66 oranında gerçekleşti. Bu gerçek veri üzerinden enflasyona bakıldığında değer artışı 5.5’ten başlayarak yıl sonuna kadar 11 puana kadar ulaşabiliyor. Resmi asgari ücret rakamı her sektör için aynı olmayabiliyor. 

Çalışan sayısı ile çalışanların toplam maliyeti bu konuyu etkiliyor. Asgari ücret en duyarlı meslek grubu Merkez Bankasının paylaştığı verilerde ortaya kondu. Konaklama ve yiyecek hizmetleri olası bir artışta doğrudan etkilenen ilk sektörler arasında yerini alıyor. Hizmet sektörü bir anda etkisini hissettiriyor. Sonuç olarak artan asgari ücretin olumsuz etkisini kırabilmek ve satın alma gücünün olumsuz etkilenmemesi için ek önlemler almak gerekiyor.