Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan en son yaptığı açıklama ile beraber vatandaşlara esnaflara gençlere herkese sunacağı yeni müjdeler ve imkânlardan bahsetti.

Bu yüzden de, yapılan açıklamalar memurlara ve emeklilere yapılacak zammın dışında asgari ücrete de zam yapılacağı olarak yorumlandı. 

Temmuz ayından memur ve emeklilere yapılması bekleniyor. Enflasyon oranı doğrultusunda memurlara ve emeklilere yapılacak zammın dışında asgari ücretlilere de zam yapılıp yapılmayacağı merak konusu oldu. Özellikle Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları doğrultusunda pek çok kişi asgari ücret zammını heyecanla bekliyor. 

Ziraat Bankası 0.49 Faiz Oranları İle Devlet Destekli Nakit Vereceğini Duyurdu! Kimler Alabilecek? Ziraat Bankası 0.49 Faiz Oranları İle Devlet Destekli Nakit Vereceğini Duyurdu! Kimler Alabilecek?

Asgari Ücret Zammı Gelecek mi?

AK parti sözcüsü Ömer Çelik asgari ücret ile alakalı vatandaşların refahının düşünüldüğü ve bu refahın artırılması için vatandaşların her daim korunduğuna dair açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalar doğrultusunda yine asgari ücretle alakalı zam yapılıp yapılmayacağı merak konusu oldu. 1 Temmuz’da memur ve emeklilere yapılacak olan zamla beraber, asgari ücret zammı da bekleniyor. Gerek Ömer Çelik gerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları doğrultusunda asgari ücrete de zam geleceği konuşulan son dakika gelişmeleri arasındadır. 

Asgari Ücret konusunda normal şartlarda yılda bir kez zam yapılması söz konusudur. Özellikle son 2 senedir yaşanan ekonomik durumlardan dolayı bu sene 2 kez bir zam yapılması gündemde yer aldı. Hem ülkemizde hem dünyada yaşanan ekonomik sıkıntılar ve enflasyonun sürekli değişmesi zam oranlarının artmasına neden oldu. Bu sebepten dolayı yılın başında yani 2022'nin başında yapılan rekor zamdan sonra temmuz ayında yine ikinci bir asgari ücret zammı bekleniyor. Asgari ücret zammı konusunda yeniden yapılıp yapılmayacağı netleşmiş olmasa da temmuz ayında olacak açıklamaya herkes gözlerini çevirmiş durumda. 

İkinci Zam Ne Zaman Yapılacak?

Asgari Ücret konusunda vatandaşlar geçim sıkıntısı yaşadığı için ikinci bir zam mı bekliyor. Doğrultuda Recep Tayyip Erdoğan vatandaşların her zaman refahının korunduğuna dair müjde verdiği için asgari ücret konusunda müjdeli haber verildiğine dair yorumlar yapıldı. Bu yüzden de Temmuz ayı pek çok kişi tarafından heyecanlı bir bekleyiş içerisinde. Aynı zamanda AK parti sözcüsü Ömer Çelik Bu konuda yine olumlu açıklamalar yaptığı için asgari ücrete yeniden zam yapılıp yapılmayacağı merakla bekleniyor. 

Asgari Ücret Zammı ile Refah Düzeyi 

Ülkemizde ve dünyada yaşanan olumsuz ekonomik gelişmelerden dolayı refah düzeyinin korunması önemli bir hale geldi. Çünkü enflasyon sürekli dalgalanma yaşadığı sürece para değerinin düşmesi ve bu durumun vatandaşları olumsuz şekilde etkilemesi refah düzeyini daha da düşürdü. Yaşanan bu olumsuz gelişmelerden dolayı vatandaşın refah düzeyinin korunması adına 2022 yılının başında rekor bir asgari ücret zammı yapıldı. 

Fakat Daha sonrasında yine aynı doğrultuda enflasyonların dalgalanmasından dolayı ekonomide olumsuz durumlar yaşandı. Tüm bu sebeplerden dolayı vatandaşın refah düzeyinin aynı şekilde korunması için temmuz ayında yeniden bir asgari ücret zammı bekleniyor. 

Temmuz ayında memurlar ve emekliler için yapılacak olan 2 zam doğrultusunda yine asgari ücretliler için aynı oranda zam bekleniyor. Memur ve emekliler için zam oranı yapılırken bu oran enflasyon oranları doğrultusunda belirleniyor. Enflasyon konusunda son 6 aylık baz ele alındığında bu oranla beraber yine zam oranı bu şekilde belirleniyor. Daha sonrasında ise asgari ücretliler için yine bu doğrultuda zam yapılması heyecanla bekleniyor. 6 aylık enflasyon bazları değerlendirildikten sonra zam oranları belirlenerek asgari ücret için Temmuz ayında ikinci bir zam yapılması bekleniyor.