Asgari ücretin sadece yüzde 30’luk zam ile 5 bin 500 liraya yükselmesi sonrası eleştiri alan Türk-İş’ten konuya ilişkin önemli bir açıklama yapıldı.

Türk-İş Genel Başkan Ergün Atalay, asgari ücret görüşmeleri ile ilgili olarak yüzde 20 ile başlayan pazarlıkların yüzde 30 ile tamamlandığını açıklarken vergi dilimi ve EYT konusunda dikkat çeken açıklamayı yaptı.

Ocak ayında yüzde 52 zam ile 4 bin 253 liraya yükseltilen ancak yaşanan enflasyon karşısında daha ilk zamlı maaşlar öncesi bile eriyen asgari ücret için yeni zam oranını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 30 olarak Temmuz ayından geçerli olmak üzere 5 bin 500 liraya yükseltildiğini duyurmuştu.

Bupar Araştırma Şirketi tarafından son yapılan ankette vatandaşlara 5 bin 500 TL’ye yükseltilen asgari ücretin yeterli olup olmadığı sorusuna gelen yanıtlar ise yüzde 81,7’lik kesimim, zammı yetersiz bulduğunu göstermişti.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Koop-İş Sendikası’nın 20. Olağan Genel Kurulu'nda şunları söyledi;

İç Anadolu’yu Keşfetmeniz İçin 9 Neden İç Anadolu’yu Keşfetmeniz İçin 9 Neden

“Pazarlığa yüzde 20 ile başladık. Ankara’dan İstanbul’a giderken yüzde 25 ile gittik. Sayın bakanım; ‘yüzde 25 ile beni o masaya oturtmayın’ dedim. Bu bir pazarlık. Sonuçta yüzde 30 aldık. Davul çalarak; ‘bu da süper oldu demem’ ama bu ücret de mevcut yapıda idare edilebilecek ücret. Bu ücretle ilgili komisyonun yetkisi olmayan istediğini söyler, 10-20 olsun. hadi al bakalım. Siyasi partiler için de söylüyorum, 3 gün sonra iktidar olursunuz ama yarın bunları önünüze koyarlar. EYT’yi bir hallet, asgari ücreti 15 bin lira yap, taşeronu hallet geçici işçiyi hallet. Bugün de derler yarın da derler.”

“Örgütlenme olmadan bu asgari ücreti konuşmaya devam ederiz. Türk-İş içinde asgari ücretli üyesi olan ya yüzde 1 ya yüzde 2. Bundan 3 sene evvel hiç yoktu. Çünkü sendikanın olduğu yerde asgari ücret yok, ikramiye var sosyal hak var. Onun için örgütlenmeden rahatsız olmamak lazım. Örgütlenmeyle ile ilgili topyekün mücadele vermek lazım. Kim nerede istiyorsa orada örgütlensin kapı açık sonuna kadar. Biz işçinin sendikasıyız. Bu kurum 70 yıldır var”

“Emeklilerle ilgili önümüzdeki hafta beni de davete ederlerse emekliler derneğine sizle beraber gelirim. Onların anlatamadıkları var, dinlemek gerekir. 3 milyon işsiz var. Herkesin bir sorunu var, onu biz dillendireceğiz, takip edip çözüm arayacağız”

Türk-İş Genel Başkan Ergün Atalay EYT ile ilgili olarak ise kurduğu şu cümle ile dikkat çekti;

“EYT ile ilgili de bir yerden başlamak lazım…”

Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de en son EYT ile ilgili olarak "EYT ile ilgili çalışmalarımız da var. Listenin ilk sırasında sözleşmeliler var. Sonra EYT de var... Bu sorunlar halledilecek. Bu önümüzdeki sorunların hepsini çözeceğiz." demişti.

Evet sadece bu kadar ve gazetelerde her yeni gün bir manşet açılsa da "yeni bir şey yok"

Evet bu...