Asgari ücrete yüzde kaç zam yapılacağı araştırılırken önemli gelişmeler yaşandı. Kulis bilgisi olduğu iddia edilen asgari maaş artışına yönelik %50 zam ifadesine yer verildi. Peki en düşük maaş kaç TL'ye yükselmiş olacak?

Ekim ayından sonra asgari ücrete maaş zammı bekleniyor. Milyonlarca çalışanın yakından takip ettiği asgari maaş için %50 iddiası ortaya atıldı. Bakanlıklar bu yüzdelikte fikir birliği sağladı mı? Asgari ücret konusundaki beklentiler, hayatın giderek pahalılaşması ve yaklaşan yerel seçimler ışığında yoğunlaşıyor. Emeklilerin ve memurların Ocak ayında alacağı zamdan önce asgari ücretle ilgili düzenlemeler gündeme gelecek. Aralıkta bir araya gelecek olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, son 6 aylık enflasyon rakamlarını ve memur zamlarını göz önünde bulundurarak yeni asgari ücreti belirleyecek. Temmuz'da gerçekleşen ara düzenlemeyle şu anda asgari ücret net 11 bin 402 TL olarak belirlenmiş durumda. Yeni belirlenecek asgari ücret, son enflasyon rakamları, memur zamları ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın anket sonuçlarına dayanarak karara bağlanacak.

Maaşa %51 Zam Bekleniyor

Öngörülere göre, yeni asgari ücret zammı yüzde 39.61 ila yüzde 51.46 aralığında bir oranda şekillenebilir. Bu beklentiler doğrultusunda, yüzde 40, 45 ve 50'lik zam oranları dikkate alındığında; asgari ücretin sırasıyla 15 bin 962.80 TL, 16 bin 532.90 TL ve 17 bin 103 TL olabileceği hesaplandı.

Vakıfbank, Emeklilere Müjdeli Haberi Duyurdu! Vakıfbank, Emeklilere Müjdeli Haberi Duyurdu!

Yeni Komisyonla Zam Belirlenecek

Öte yandan, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) lideri Ergün Atalay, asgari ücret müzakereleri konusunda Kasım'ın 20'sinden sonra yeni bir komisyon oluşturulacağını duyurdu. Atalay bu komisyonun, Türk-İş'in geçmişte oluşturduğu diğer komisyonlardan farklı bir yapıda olacağını vurguladı.