Asgari ücretli çalışanlara müjde gibi haber! Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı duyurdu. Aylık 1000 Tl doğalgaz fatura desteği sağlanacak.

Asgari ücretli çalışanlara müjde gibi haber! Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı duyurdu. Aylık 1000 Tl doğalgaz fatura desteği sağlanacak. 8 ay boyunca düzenli olarak yatırılacak. Başvurular başladı ve ödemeler hesaplara yatırılıyor. Son dakika asgari ücretliye 1000 TL yeni yardım müjdesinin tüm detayları haberimizde sizlerle...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan son dakika açıklama geldi! Tüm özel sektör çalışanlarına ayda 1000 TL elektrik ve doğalgaz fatura yardımı ödenecek. Faturalar için verilecek destek ödemesinin detayları merak ediliyordu. Bakanlık son dakika olarak açıkladı. 8 ay boyunca aylık 1000 TL olarak ödenecek. Peki kimler, nasıl alabilir? Çalışanlar bu destekten nasıl yararlanacak? Başvuru nereye yapılır? 

PTT'den emeklilere ek ödeme! PTT emekli maaşlarını alanlara 10 bin TL verecek! PTT'den emeklilere ek ödeme! PTT emekli maaşlarını alanlara 10 bin TL verecek!

Bilindiği üzere 9 Kasım 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 7420 sayılı Kanun ile özel sektörde çalışanlara elektrik, doğalgaz veya diğer ısınma giderlerine karşılık olarak 30 Haziran 2023 tarihine dek sürecek yardım müjdesi verilmişti. 9 Kasım 2022'den 30 Haziran 2023'e kadar (8 ay süresince) çalışanların mevcut ücretlerine ilave olarak yapılacak aylık en çok 1.000 TL'ye kadar destek ödemeleri gelir vergisi ve SGK priminden istisna edilecek. İşverenler böylelikle çalışanlarına yapacakları aylık 1000 TL'ye kadar ödemelerde vergi ve SGK primi yönünden avantaj elde edecek.

Maliye Bakanlığı, bu istisnanın usul ve esaslarına ilişkin Tebliğ Taslağını (322 Seri No.lu Gelir Vergisi Genel Tebliğ Taslağı) hazırlayarak, kendi internet sitesinde yayınladı.

ŞARTLAR NELERDİR? 

İşverenler tarafından çalışanlara verilecek aylık 1.000 TL'ye kadar elektrik, doğalgaz ve diğer yakıt yardımının detayları netleşti ve artık ödemeler başlıyor. İşverenin bu istisnadan yararlanarak işçilerine destek ödemesi yapabilmesi için;

- Ödemelerin kanunda belirtilen tarihler arasında, yani 9 Kasım 2022 - 30 Haziran 2023 tarihleri arasında yapılması,

- Elektrik, doğalgaz veya diğer ısınma giderlerine karşılık olarak yapılması,

- Aylık azami 1000 TL ödenmesi,

- Çalışanın mevcut ücretine ilaveten ödenmesi gerekmektedir.

Elektrik, doğalgaz ve diğer ısınma giderleri için yapılacak bu ödemeler işveren için zorunlu değildir. İşveren çalışanlarına bu destek ödemesini isteğe bağlı olarak verebilecektir.