Asgari ücretin belirlenmesi için Kasım ayında nasıl bir adım atılacak? Yeni maaşın 17 bin TL olacağı yönünde açıklamalar yapılıyor. Peki hükümetten resmi açıklama geldi mi?

Asgari ücrette atılacak adımla beraber yüzde kaç zam gelecek merak konusu haline geldi. Bu bekleyiş sürerken milyonlarca çalışana müjdeli haber verildi. Asgari ücret kaç TL olacak?  Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Genel Başkanı Ergün Atalay, yaklaşan asgari ücret müzakereleri öncesinde önemli açıklamalarda bulundu. Atalay'ın gözlemine göre, asgari ücret tartışmaları başladığında, işçiler henüz yeni maaşlarını almadan temel ihtiyaçlarda zamların başladığını belirtti. Bu durum, asgari ücretin belirlenmesi sürecinin ekonomi üzerindeki etkisini ve toplumun beklentilerini ortaya koyuyor. 1 Aralık'ta başlayacak olan asgari ücret görüşmeleri, milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiriyor. Bu yıl, Türk-İş heyetinin dört işçi temsilcisiyle bir araya geleceği ifade edildi. Bu temsilciler, sokakta çalışan ve sendika üyesi olmayan asgari ücretlilerden seçilecek, bu da geçmiş yıllardaki görüşmelere kıyasla daha fazla işçi temsilcisinin yer alacağı anlamına geliyor.

asgari ücret temmuz 2023 açıklandı mı

Asgari Ücret 17 Bin TL Olacak mı?

Asgari ücret artış beklentileri yüzde 35 ile 50 arasında değişiyor. Mevcut asgari ücretin net 11.402 TL olduğu göz önünde bulundurulduğunda, yeni asgari ücretin 15.000 TL ile 17.000 TL arasında olabileceği öngörülüyor. Ancak Atalay, görüşmeler öncesinde somut bir rakam vermekten kaçınıyor. Çünkü asgari ücretin belirlenmesi, diğer sektörlerdeki fiyat artış taleplerini tetikleyebiliyor.

SGK'da Kariyer Kapısı Açılıyor: Sosyal Güvenlik Uzman Yardımcılığı İçin Büyük Fırsat! SGK'da Kariyer Kapısı Açılıyor: Sosyal Güvenlik Uzman Yardımcılığı İçin Büyük Fırsat!

Atalay, zamlı maaşların 2.5 ay sonra ödeneceğini belirterek, bu süre zarfında temel ihtiyaçlara zam yapılmaması temennisinde bulunuyor. Ayrıca, vergi dilimlerinde değişiklik talebinde bulunarak, mevcut sistemdeki çalışanların ocak ve aralık aylarında maaşları arasındaki önemli farklara dikkat çekiyor.