Milyonlarca çalışanın büyük bir merakla ve heyecanla beklediği asgari ücret zammı bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında yeni yılda Asgari ücretin 4.250 TL olacağını duyurdu. Yani yeni yılda bekar ve çocuksuz olan bir çalışan net 4.250 TL asgari ücret alacak. Asgari ücret tutarı evli ve çocuklu olan çalışanlar da daha da artacak. Özellikle son dönemlerde gündeme gelen ve çok sık araştırılan asgari ücretten vergi kalkacak mı sorusunun yanıtı da cevap buldu. Peki asgari ücretten alınan vergi kalktı mı? Asgari ücret gelir vergisi damga vergisi kaldırıldı mı?

ASGARİ ÜCRETTEN ALINAN VERGİ KALKTI MI?

Milyonlarca çalışanın beklediği asgari ücret zammı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bugün akşam saatlerinde açıklandı. 2022 asgari ücret zammı yüzde elliye yakın oldu ve yeni asgari ücret bekar ve çocuksuz bir çalışan için 4250 TL olarak açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan aynı zamanda çalışanlara başka bir müjde daha verdi. Uzun zamandan beri gündemde olan asgari ücretten alınan verginin kaldırılması Nihayet gerçek oldu. 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren asgari ücretten alınan damga vergisi ve gelir vergisi artık alınmayacak.

ASGARİ ÜCRET GELİR VERGİSİ VE DAMGA VERGİSİ KALKTI

Yeni yılda yapılacak olan asgari ücret zammına ilişkin açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan milyonlarca çalışanı ve işverene başka bir müjde daha verdi. 2022 yılında asgari ücretten alınan gelir vergisi ve Damga vergisinin de kaldırıldığını duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri kullandı; Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında "Yılbaşından itibaren asgari ücretten alınan gelir vergisi ile damga vergisini kaldırıyoruz. Böylece işverenin üzerinden 450 TL'lik bir yükü kaldırmış oluyoruz. Asgari ücretten gelir ve damga vergisini kaldırarak işverenlerimizin yanında olduğumuzu gösterdik."