Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın emeklilerin gelirini önemsediği biliniyor. Emeklinin alım gücü artsın diye ek zam uygulanacak. 7200 TL'ye varan yeni zam kimleri kapsamakta? Asgari maaştan az alıyorsanız dikkat...

İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Personel Alımı İlanı Paylaştı! İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Personel Alımı İlanı Paylaştı!

Emekli maaşına yeni bir ek zam yapılıp yapılmayacağı gündeme geldi. Cumhurbaşkanı'ndan konuyla ilgili dikkat çeken bir adım atması bekleniyor. Çünkü emeklinin alım gücü düştü ve enflasyonun altında ezilmemesi adına hükümetten zam açıklamasının gelmesi şart. Yerel seçim öncesinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın emekli vatandaşların ekonomik zorluklarına yönelik ek bir zam yapılmasını talep ettiği bildirildi. Bu çerçevede, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı, ekonomik bütçe koşullarını göz önünde bulundurarak 7.200 TL'lik bir ek zam planlaması yapıyor. Ocak 2024'te, emekli maaşlarının 6 aylık enflasyon oranında artırılması öngörülüyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan ilk 4 aylık verilere göre, emekli maaşlarındaki artış oranı %29'u aşmış durumda.

Önümüzdeki iki ayın verileri henüz açıklanmadı, ancak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, emekli maaşlarına önemli bir düzenlemenin yapılacağını ifade etti. Bakan Bilgin'in memur maaşlarına dair yaptığı açıklamada, yılbaşı zam oranlarının %50'ye yaklaşacağını belirtmesi, emekli maaşlarına da benzer bir zam beklentisi yarattı. Ocak 2024'te emekli maaşlarına uygulanacak kesin zam oranları bu süreçte netlik kazanacak.

emekli-32

Emekliye Ek Zam Kimleri Kapsayacak?

Planlanan 7.200 TL ek zamdan Türkiye'deki yaklaşık 16 milyon emekli faydalanacak.Bu ek zam, özellikle maaşı asgari ücretin altında olan emeklilere, maaşları asgari ücret seviyesine ulaşana kadar verilecek. Asgari ücretin üzerinde maaş alan emekliler ise bu ek zamdan yararlanamayacak.

Ek Zam Ne Zaman Ödenecek?

Planlanan 7.200 TL ek zamın Ocak 2024'te emekli maaşlarına yansıtılması öngörülüyor. Emekli maaşları genellikle her ayın 25'inde hesaplara yatırılıyor.