Koronavirüs salgını tüm dünyada etkili olmaya devam ederken Saran Holding'in aldığı karar tartışmaları beraberinde getirdi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınına karşı en büyük silah olan aşılama çalışmaları devam ediyor. Özellikle aşıların gösterdiği olumlu ve olumsuz etkiler son dönemlerde tartışma konusu olurken aşıya teşvik içinde birçok çalışma yürütülüyor. Ancak son olarak Saran Holding tarafından alınan karar tartışmaları beraberinde getirdi. Saran Holding yaptığı açıklamada aşı olmayan çalışanlarla sözleşmelerini bitireceklerini duyurdu. Peki aşı olmayan işçiler işten çıkarılabilir mi? Koronavirüs aşısı olmayanlar işten kovulabilir mi?

Türkiye'de koronavirüs ile mücadelede aşılama çalışmaları tüm hızıyla devam ederken hala aşı olmamış ve olmayı kabul etmeyen çok sayıda vatandaş bulunuyor. Toplum sağlığı ve bağışıklık için aşılamanın gerekli olduğunu söyleyen uzmanlar ise vatandaşları aşı olmaya davet ediyor. Son günlerde şirketlerde peş peşe kararlarını açıklayarak aşı olmayan çalışanlarını işten çıkaracaklarını duyurdu. Bu kararı son açıklayan şirket ise Saran Holding oldu. Peki aşı olmayanlar işten çıkarılabilir mi? Aşı olmayanlar işten kovulur mu?

AŞI OLMAYANLAR İŞTEN ÇIKARILABİLİR Mİ?

Saran Holding tarafından alınan bu karar sonrasında birçok kişi arama motorunda aşı olmayanlar işten çıkarılabilir mi sorusunun yanıtı araştırmaya başladı. Bu konuda açıklama yapan Avukat Onur Ayhan, "Her meslek hastalığı için olmasa da COVID-19 salgınından dolayı işe giriş esnasında zorunlu bir aşı belgesi ya da iş akdinin devam ettiği sırada zorunlu taramalar bir tespit durumunda da aşı yaptırması yönünde bir değerlendirme ve sözleşme yapabilir" dedi.

Emeklilere Yeni Fırsat: Özel Bankalardan Tek Seferde 15.000 TL Nakit Desteği! Emeklilere Yeni Fırsat: Özel Bankalardan Tek Seferde 15.000 TL Nakit Desteği!

AŞI OLMAYANLARIN SÖZLEŞMESİ FESHEDİLEBİLİR

Avukat Ayhan yaptığı açıklamanın devamında mevcut çalışanlar için de benzer bir durumun söz konusu olduğunu belirtirken aşı olmayı reddeden çalışanların iş akdinin feshedilebileceğini söyledi. İşçinin sağlığı ve güvenliği konusunun işverenin en önemli yükümlülüklerinden biri olduğunu belirten Ayhan, aşı olmayan ve diğer çalışanların hayatını tehlikeye atan işçilerin işçi sağlığı ve güvenliği kanunundan kaynaklanan haklı Fesih haklarına dayanarak sözleşmesinin feshedilebileceğini söyledi.

SÖZLEŞMESİ FESHEDİLEN İŞÇİ NE YAPMALI?

Aş olmadığı gerekçesiyle sözleşmesi feshedilen işçilerinde yasal hakları olduğunu belirten Avukat Ayhan, işe iade davası haricinde aynı zamanda iş kanunundan kaynaklı davalarda öncelikle arabuluculuk Şartı getirildiğini dile getirdi. Anlaşma olmaması halinde ise davanın devam edeceğini belirten Ayhan dava sonucunun mahkeme kararına kaldığını ifade etti.