Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel, giyim sektöründe yaşanacak yeni rekor zam için uyardı.

Türkiye'de yaşanan ekonomik krizde düşen alım gücünün yanı sıra, ayrıca her gün üst üste gelen zamlar ile tüketicinin alım eğiliminin de farklılaştığı, ihtiyacından fazlasını gelecek zamlardan etkilenmemek için önceden aldığı biliniyor.

Bunun yanı yerli ve yabancı kuruluş ve uzmanlar tarafından da gelecek kışın özellikle de "hassas ekonomiye" sahip ülkelerde ve dolayısı ile Türkiye'de çok daha sert geçeceği uyarıları devam ederken, vatandaşın olmazsa olmaz kalemlerinden "tekstil" için de ayrıca bir uyarı geldi.

Kış lastiği uygulaması ne zaman başlayacak? Dikkat, tarih erkene çekildi! Kış lastiği uygulaması ne zaman başlayacak? Dikkat, tarih erkene çekildi!

Kış sezonunda yıllık yüzde 100'lük artışların görüleceğini söyleyen Birleşmiş Markalar Derneği (BMD)'nin üyeleri arasında yaptığı haziran ayı anketine göre organize perakende sektörü markalarında cironun yüzde 80 arttğıbilgisi dikkat çekerken uyarılan zam oranı korkuttu.

Hızlı moda'nın bedeli: İngiltere'nin kıyafet çöpleri Gana sahillerine vurdu - 28.07.2022, Sputnik Türkiye

Anketi Birgün’e değerlendiren BMD Başkanı Sinan Öncel, ÜFE ve TÜFE arasında 60 puan fark bulunduğunu söylerken, firmaların bu maliyeti yansıtmak isteyeceklerini ve kış sezonunda yıllık yüzde 100'lük artışların görülebileceğini açıkladı.

Birleşmiş Markalar Derneği'ne göre, organize perakende sektöründe maliyet artışlarının etkisiyle cirolar geçen yaza oranla ortalamada yüzde 80 artarken, birçok markanın adet satışlarında hâlâ pandemi öncesindeki rakamları yakalayamamış durumda olduğunu vurguladılar.