Aşılamada Ağustos ayına işaret edildi: 18 yaş altına inilecek!

Türkiye'de koronavirüse karşı yürütülen aşılama programında Haziran ayının sonuna dek 40 yaş üstü vatandaşların aşılanması tamamlanmış olacak. Ağustos ayında ise 18 yaş altı vatandaşlara yönelik aşılama programı başlatılacak. 

Sağlık 30.04.2021 - 10:38 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Türkiye'de koronavirüse karşı yürütülen aşılama programı kapsamında şu ana kadar toplam yapılan aşı sayısı 22 milyon 670 bini geçti. Birinci doz uygulanan kişi sayısı 13 milyon 680 bini geçerken, ikinci doz uygulanan kişi sayısı ise 8 milyon 990 bini aşmış durumda. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Pfizer-BioNTech aşısının iki dozu arasında bulunan sürenin 6-8 haftaya çıkarılacağını duyurdu. Bu nedenle Pfizer-BioNTech aşısının koruma oranının düşeceğine dair kaygılar ortaya çıktı. 

İlk doz yüzde 70'ten fazla etkili

Fakat Pfizer-BioNTech aşısının iki dozu arasında bulunan sürenin uzatılması, koruyuculuk ya da bağışıklık bakımından herhangi bir problem oluşturmuyor. Pfizer-BioNTech aşısının birinci dozu yüzde 70'ten fazla koruma oranına sahip. İngiltere'de yapılan bir araştırmada, Pfizer-BioNTech aşısının birinci dozundan 4-5 hafta sonra söz konusu koruma oranının yüzde 80'lere ulaştığı bildirildi. İki doz arasında bulunan sürenin uzatılmasıyla birlikte daha fazla vatandaşa birinci doz uygulanması hedefleniyor. Hindistan mutasyonunun da tespit edildiği Türkiye'de daha fazla insanın hızlı bir şekilde koronavirüsten korunması amaçlanıyor. Bu şekilde 29 Nisan-17 Mayıs tarihleri arasındaki tam kapanma döneminde aşılama hızında düşüş yaşanmayacak. 

Diğer ülkelerde de uzatıldı

Bilim insanları, koronavirüs aşılarının tedariki konusunda herhangi bir sorun yaşanmaması amacıyla iki doz arasında bulunan sürenin daha uzun olmasını önermişti. Almanya, Kadana ve İngiltere de Pfizer/BioNTech aşısının iki dozu arasında bulunan süreyi uzattı. Ülkelerde bazıları iki doz arasında süreyi 45 güne kadar çıkarırken, bazıları da 3 aya kadar uzattı. 

18 yaş altı vatandaşlara geçilecek!

Sağlık Bakanı Koca, gelecek iki ayda koronavirüs aşılarının tedariki bakımından sıkıntı yaşanabileceğine dikkat çekmişti. Fakat söz konusu süreçte aşı tedarikinin hızlı bir şekilde ilerlemesi ve yerli aşıların da kullanıma hazır olmasıyla beraber aşı sorunu çözülmüş olacak. Türkiye'ye 6 ay içerisinde 50 milyon doz Sputnik V aşısı teslim edilecek. Söz konusu aşılara yönelik birinci sevkiyat Mayıs ayında gerçekleştirilecek. BioNTech CEO'su Prof. Dr. Uğur Şahin, Haziran ayında Türkiye'ye 30 milyon doz aşı göndermeyi hedeflediklerini dile getirdi. Türkiye'de 40 yaş üstü vatandaşlar, Haziran ayının sonuna dek aşılanmış olacak. Ağustos ayında ise 18 yaş altı vatandaşlara yönelik aşılama sürecine geçileceği tahmin ediliyor.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@