Asker Ailelerine Maaş Bağlanıyor! Başvuru Nasıl Yapılır? Asker Ailesi Maaşı Başvurusu Nereye Yapılıyor?

Devletten asker yakınlarına maaş müjdesi! Asker aileleri, başvuru yaparak maaş alabiliyorlar. Peki başvuru nereye ve nasıl yapılır? Asker ailelerine aylık maaş desteğinin tüm detayları haberimizde...

Genel 29.06.2021 - 23:16 29.06.2021 - 23:27 Orhan Yener

Durumu olmayan ve askere giden vatandaşların ailelerine devlet destek sağlıyor. Milyonlarca vatandaşımızın 12 ay boyunca faydalandığı bu desteğin ayrıntılarını sizler için araştırdık. Muhtaç Asker Çocuğu Destek Programına başvuru, Muhtaç Asker Ailelerine yönelik düzenli nakit desteğinden asker eşi olarak yararlanan kişi tarafından yapılabilir. Başvurular ikamet edilen il ya da ilçede yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) vakıflarına gerçekleştirilmektedir.

Muhtaç Asker Çocuğu Desteği Tutarı

Ailede birden fazla asker çocuğu bulunması halinde, her bir çocuk için destek başvurusu alınır ve koşulları sağlaması durumunda her bir çocuğa ayrı ödeme oluşturulur. Koşulları sağlayan hak sahibi vatandaşa aylık 100 TL olmak üzere her iki ayda bir 200 TL tutarında düzenli nakit ödeme gerçekleştirilir.

Muhtaç Asker Çocuğu Desteğinden Kimler Faydalanabilir?

Bu destekten kişi üzerinde sosyal güvence bulunmaması durumunda, babası askerlik vazifesini yerine getirmekte olup, 18 yaşını tamamlamamış, bekar olan, Sosyal ve Ekonomik Destek Yardımından (SED) faydalanmayan kuruluşlarda koruma ve bakım altında olmayan, diğer kurumlardan asker desteği adı altında destek almayan, fayda sahibi çerçevesinde 2022 aylığı almayan ve muhtaçlık durumuna göre mütevelli heyetinin uygun bulduğu vatandaşlar yararlanabilmektedir.

Askere giden kişi evli ise resmi nikahlı eşi, bekar ise başvuru önceliği annenindir. Anne hayatta değilse baba başvuru yapabilir. Bekar askerin anne veya babası boşanmış ise asker kiminle birlikte yaşamını sürdürüyorsa (anne veya baba) o kişi de başvuruda bulunabilir. 

Başvuru Nereye Yapılır?

Başvurular illerde bulunan valilik, ilçelerde ise kaymakamlık bünyesi altında faaliyet gösteren 'Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'na yapılmaktadır. 'Vakıf Mütevelli Heyeti' sosyal inceleme raporları doğrultusunda uygun bulursa başvurular onaylanıyor.

Hangi Belgeler Aranıyor? 

Başvuru yapan vatandaşın T.C. Kimlik numaralı nüfus cüzdanı gerekmektedir. Bunun dışında başvurular alınırken ek bir belge talep edilmiyor. Aylık olarak 400 TL olacak şekilde 2 ayda bir 800 TL'lik düzenli ödeme hak sahibi vatandaşın PTT'deki hesabına yatırılıyor. Muhtaç Asker Ailelerine Yardım Programı, askerlik süresi boyunca sürüyor. Ailede birden fazla asker bulunması durumunda ise, her asker için ayrı ayrı destek başvurusunda bulunulabilir.

Muhtaç asker ailesi desteğinden faydalanan bir vatandaş, yetim desteğinden de faydalanabilir. 2022 Engelli ve Yaşlı Aylığı alan vatandaş, Vakıf Mütevelli Heyeti tarafından muhtaçlık kararı verilmesi koşuluyla asker desteğinden de yararlanabilir.
 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@