Ateş Çemberi Güneş tutulması saat kaçta? 10 Haziran Güneş tutulması Türkiye'den izlenebilecek mi?

Yılın önemli gök olaylarından biri olan Güneş tutulması bugün gerçekleşiyor. 10 Haziran Perşembe günü yaşanacak olan Ateş Çemberi Güneş tutulması saat kaçta? Güneş tutulması Türkiye'den görülecek mi?

Gündem 10.06.2021 - 12:01 10.06.2021 - 12:05 Volkan Arık

Güneş tutulması için geri sayım başladı. 2011 yılının en önemli doğa olayları arasında kabul edilen Güneş tutulmasına Ateş Çemberi adı veriliyor. Peki 10 Haziran Perşembe günü gerçekleşecek olan Güneş tutulması saat kaçta başlayacak? Ateş Çemberi Güneş tutulması Türkiye'den izlenecek mi?

10 HAZİRAN ATEŞ ÇEMBERİ GÜNEŞ TUTULMASI SAAT KAÇTA?

2021 yılının önemli gökyüzü olayları arasında yer alan ve Ateş Çemberi adı verilen güneş tutulması 10 Haziran Perşembe günü gerçekleşecek. Türkiye saati ile saat 13.53 de başlayacak olan Güneş tutulması bilim insanları arasında büyük heyecan yarattı. Güneş tutulmasının etkileri 15 gün boyunca devam edecek.

ates-cemberi-gunes-tutulmasi-saat-kacta-10-haziran-gunes-tutulmasi-turkiyeden-izlenebilecek-mi

GÜNEŞ TUTULMASI TÜRKİYE'DEN İZLENEBİLECEK Mİ?

10 Haziran Ateş Çemberi Güneş tutulması Kanada'dan başlayacak Sibirya'da sona erecek. Bu önemli doğa olayı maalesef Türkiye'den izlenmeyecek. Ateş Çemberi güneş tutulmasının Kuzey yarım kürede etkili olması bekleniyor. Sadece 3 dakika 51 saniye sürecek olan Güneş tutulmasını yeryüzünün farklı noktalarında toplamda 1 saat 40 dakika kadar izlemek Mümkün olacak.

ATEŞ ÇEMBERİ GÜNEŞ TUTULMASI NE DEMEK?

Ateş Çemberi Güneş tutulması yılda bir kez gerçekleşir. Ayın Dünya'dan en uzak görülmesinde olduğu zaman meydana gelen bu tutulma sırasında gökyüzü olayı ikonik fotoğrafların ortaya çıkmasına sebebiyet verir. Dünya genelinde tutulma 3 dakika 51 saniye sürse de Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü astronomi laboratuvarı yaptığı açıklamada tutulma anı başlangıcının 11.12 olduğunu duyurdu. Tutulma bitişi ise 16.11 olarak açıklandı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@