Maraşlı dizisi nerde çekiliyor. Maraşta mı? Maraşlı Sahaf dükkanı nerede? ATV ekranlarında bu akşam tüm dikkatleri üzerine toplayacağa benzeyen Maraşlı dizisi startını vermiş bulunmakta.

Maraşlı dizisi nerde çekiliyor. Maraşta mı? Maraşlı Sahaf dükkanı nerede? ATV ekranlarında bu akşam tüm dikkatleri üzerine toplayacağa benzeyen Maraşlı dizisi startını vermiş bulunmakta. Şu sıralar herkes Maraşlı dizisi hakkındaki bilgileri merakla araştırırken, Maraşlı nerede çekiliyor?  Maraşlı dizisi çekim yerleri ve mekanları nereler Maraş'ta hangi ilde çekiliyor hangi semtte çekiliyor soruların yanıtlarını sizler için Araştırdık . Peki Maraşlı sahaf dükkanı nerede?

Zorlu Mücadele akşamı olan Pazartesi Akşamları yayın hayatına başlayan Maraşlı dizisi nerede çekiliyor? sorusunun yanıtı olarak sizlere ilk çekimlerinin Maraş'ta olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. İsmi her ne kadar Maraşlı olsa da dizinin bütün çekimleri İstanbul'da süre geliyor. Dizi hakkında merak edilenlerin geçtiğimiz haberimizde sizler için konusunu ve Oyuncu kadrosunu açıklamıştık.  Şimdi ise karşımıza çıkan güzel yerler neresi Hangi il sorusu ve yanıtı sizlerle

Maraşlı hangi ilde çekiliyor


Burak Deniz ve Alina Boz'un başrollerde oynadığı Maraşlı dizisi bildiğiniz üzere Özel Kuvvetler askerinin görevi bırakıp bir sahaf Dükkanı açması ve karşısına mahur'un çıkması ile bütün hayatını altüst olmasına konu edilmekte iken Maraşlı dizisinin İstanbul'da çekildiğini sizlere söyleyebiliriz

Peki İstanbul'un hangi semtinde

Maraşlı dizisi İstanbul'un birçok semtine Mahallesi'nde çekimleri yapılmakta iken Özellikle de Galata kulesi'ndeki sahneleri çok merak ediliyor.. İsmi her ne kadar Maraşlı olsa da bütün çekimleri Maraş'ta değil İstanbul'da yapılıyor

Sahaf dükkanı nerede


Özellikle çekimlerin İstanbul Galata Kulesi ve Beyazıt'ta devam ettiğini görmekteyiz. Ancak sahaf dükkanının yerini tam olarak bilinmediğini ilerleyen bölümlerde yeri hakkında daha net bilgilerin paylaşılacağını sizlere söyleyebiliriz
Maraşlı konusunda neler var

Maraşlı dizisi nerede çekiliyor Maraşlı sahaf dükkanı nerede sorunun yanıtı yanı sıra çok merak edilen konusunda da askerliği bırakan adamın karşısına çıkan Mahur'un tüm hayatını değiştireceğini nereden bilecekti... Bir de kızının vurulması ve onun iyileşmesi için çabalaması bir yana dursun intikam şerbeti içmiş hali de herkesi çok ürküteceğe benzemekte.

Sahaf dükkanı ne oluyor

Eskiden kitap satanlara verilen ad. Matbaanın keşfedilip, basın işinde kullanılmasından önce kitaplar elle yazılırdı. Bu işi, meslek edinen pekçok kişi bulunurdu. Bunların yazdıkları kitapları dükkanlarda satma, ilk defa 14. yüzyılda Bursa’da görüldü. Edirne başşehir olunca sahaflık (sahhaflık) merkezi burada gelişti.

Daha sonra İstanbul’da Kapalıçarşı’da pekçok sahaf (sahhaf) dükkanı açıldı. Bayezid Camii avlusundan Kapalıçarşı’ya giden yol üzerinde iki taraflı sahaflar çoğaldı. Bunlardan bir kısmı günümüzde de eski eserleri satmakta ve burası Sahaflar Çarşısı olarak bilinmektedir. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde 17. yüzyılda sahaf dükkanı sayısının 50, ulema hizmetinde bulunan sahaf esnafı sayısının ise 300 olduğundan bahsedilir. Kapalıçarşı’daki sahaf dükkanları Birinci Dünya Harbinden sonra tamamen kapandı. Kitapçı dükkanlarının bir kısmı Bayezid Camii avlusunda bulunan Sahaflar Çarşısına; bir kısmı da babıali Caddesi (Ankara Caddesi)ne taşındı. Osmanlılar zamanında sabit sahaf dükkanlarının yanında, gezen, bohça ile kitap satışı yapanlar da vardı. Bunlara bohçacı denirdi. Bu kimseler konak ve evleri dolaşarak kitap satarlardı.

Sahaflar, diğer esnaf teşekkülleri gibi loncaya mensuptular. Tamamen loncanın kurallarına tabiydiler ve kendilerine has tellal ve kahyaları vardı. Sahaflar aralarındaki anlaşmazlıkları halletmek ve devlet dairelerindeki işlerine bakmak üzere bir başkan seçerlerdi. Buna, "sahaflar şeyhi" denirdi.