AVM'lerin kapanış saati kaç oldu? İTO'dan açıklama geldi

Türkiye'de koronavirüsle mücadele kapsamında "kısmi kapanma" uygulaması başlatıldı. İstanbul, vaka sayılarının en fazla artış gösterdiği şehirlerden biri oldu.

Güncel 16.04.2021 - 13:20 04.05.2021 - 04:19 İlan35
Türkiye'de koronavirüsle mücadele kapsamında "kısmi kapanma" uygulaması başlatıldı. İstanbul, vaka sayılarının en fazla artış gösterdiği şehirlerden biri oldu. Kalabalık bir nüfusa sahip olan İstanbul'da 3-9 Nisan 2021 tarihlerinde her 100 binde 804,97 vaka tespit edildi. Söz konusu şehirde 27 Mart-2 Nisan 2021 tarihlerinde her 100 binde 213,52 vaka kayıtlara geçmişti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, her 100 bin kişide tespit edilen vaka sayısında en fazla artışın Tekirdağ, İstanbul, Bayburt, Çanakkale ve Kırklareli'de gerçekleştiğini duyurmuştu.İstanbul'da koronavirüsle mücadele kapsamında alışveriş merkezlerinin çalışma saatleri değiştirildi. Konuya ilişkin açıklama İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç'ten geldi. Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Avdagiç, İstanbul Valiliği ile bu konuda görüşmelerin yapıldığını dile getirdi. Avdagiç, İstanbul Valiliğinin taleplerine göre alışveriş merkezleri ve cadde mağazalarının saat 17.00'da kapanmasına yönelik karar alındığını ifade etti. Semt dükkânlarının ise saat 17.30'da kapanmasına yönelik karar verildiğini duyuran Avdagiç, vaka sayılarının düşürülebilmesi için herkesin fedakârlık göstermesi gerektiğini aktardı.


"Mesaiden sonra uygun bir süre var"


Avdagiç, bu şekilde mesainin sona ermesinin ardından sokağa çıkma kısıtlamasından önce vatandaşların alışveriş yapabilmeleri için uygun bir zaman kaldığını dile getirdi. İstanbul Ticaret Odası Başkanı, koronavirüsün hep birlikte üstesinden gelineceğine dikkat çekti.


Tepki yağdı


Avdagiç'in bu paylaşımına Twitter kullanıcıları tarafından tepki gösterildi. Kullanıcılardan biri, özel sektörde çalışanların yine düşünülmediğini ifade etti. Bir kullanıcı da alışveriş merkezlerinde çalışan insanların ne zaman alışveriş yapacağını sordu. En iyi koşullar altında bir saat olan molaya alışveriş, yemek ve dinlenmenin sığdırılamayacağını belirten kullanıcı, çalışma saatlerinin kısıtlanması nedeniyle alışveriş merkezlerindeki personelin aralıksız çalıştığını dile getirdi.Bir kullanıcı da bu şekilde vatandaşların daha fazla kalabalık halde bir arada bulunacağını ve vaka sayılarının artacağını kaydetti. Kullanıcılardan biri, bu kararın İstanbul için eziyet olacağına dikkat çekerek, hayatın zaten zor olduğunu ve hükümetin daha da zorlaştırmaya başladığını ifade etti. Bir kullanıcı da hep esnafların fedakârlık yaptığını ancak esnafların kiralarının nasıl ödeneceğine dair bir açıklama yapılmadığını belirtti.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@