Katar Yatırım Fonu, Güney Koreli ortaklarından bir bölüm hisse satın alarak, Türkiye'nin övündüğü Avrasya projesine ortak oldu.

Türkiye'deki yatırım ve satın almaları ile dikkat çeken Katar Yatırım Fonu, (Qatar Investment Authority-QIA), son olarak Avrasya Tüneli’nin yüzde 50 ortağı olan Güney Koreli SK Grup şirketinin bir kısım hisselerini de aldı.

Avrasya Tüneli açılışında Erdoğan'dan şehit ailelerine büyük jest - Internet Haber

Tüneli işleten Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım A.Ş.’de (ATAŞ) , Yapı Merkezi ile Güney Koreli SK Group, yüzde 50'şer paya sahipti ve Rekabet Kurumu devralmaya ilişkin izne gerek olmadığına da karar verince Katar da ortak oldu.

Avrasya Tüneli açıldı

Son yıllarda Türkiye ile siyasi ve ekonomik ilişki içinde olan Katarlılar, gayrimenkulden finansa, sanayiden medyaya kadar birçok alanda yatırıma imza atarken, Katar Emiri Türkiye'ye her geldiğinde yeni alımlar yapmaya devam ettiği artık alışıldık ve kanıksanmış bir durum oldu.

İş insanı Erol Sabancı'ya 'yalancı' tanıklık şikayeti İş insanı Erol Sabancı'ya 'yalancı' tanıklık şikayeti

Erdoğan Avrasya Tüneli'nden geçti

Katar'ın satın aldığı veya ortak olduğu mülk ve şirketlerden "sadece bazıları",  Digiturk, Finansbank, Abank, Borsa İstanbul, Beymen, Network, BMC, İstinye Park, Antalya Limanı, SeaPearl Ataköy, Banvit, Şehzade Burhanettin Efendi Yalısı, Süleymaniye kentsel dönüşüm projesi ve Doğuş Holding'in restoran zinciri Dream olunca da artık dikkat çeken Katar için "ülkeye ortak oldu" yorumları yağmaya başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Avrasya Tüneli'nde incelemede bulundu | TRT Haber Foto Galeri