AKP'nin vakıf, dernek ve cemaat merakının sebebi merak edilirken TÜGVA ve TÜRGEV’in ardından, AKP’li çok sayıda ismin yönetiminde yer aldığı Yeni Dünya Vakfı ile Nur Cemaati’ne yakın Hayrat İnsani Yardım Derneği’ne de toplam 120 bin avro hibe verildiği öğrenildi.

AKP'nin vakıf, dernek ve cemaat merakının sebebi merak edilirken TÜGVA ve TÜRGEV’in ardından, AKP’li çok sayıda ismin yönetiminde yer aldığı Yeni Dünya Vakfı ile Nur Cemaati’ne yakın Hayrat İnsani Yardım Derneği’ne de toplam 120 bin avro hibe verildiği öğrenildi.

31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilen yerel seçimlerin ardından AKP’nin büyükşehirlerde yaşadığı kaynak kaybı ardından, çareyi Batı'da buldular.

Vatandaşların Cebini Yakıyor: Artan Fiyatlar ve Et Zamlarıyla Mücadele Vatandaşların Cebini Yakıyor: Artan Fiyatlar ve Et Zamlarıyla Mücadele

Dolayısı ile Avrupa Birliği Başkanlığı’nın ilgili kuruluşu Türkiye Ulusal Ajansı’nca (TUA) dağıtılan AB hibelerinden yararlanan iktidara yakın vakıf ve derneklere yenileri eklendi.

T.C.CUMHURBAŞKANLIĞI : Emine Erdoğan, TÜRGEV'in İftar ve Mezuniyet Programına Katıldı

TUA, “2021 yılı R2 dönemi Erasmus+ Gençlik Programı Projeleri Başvuru Sonuçlarını” açıkladı. Sonuçlar ise tabi ki iktidara yakınlıkları ile bilinen vakıf ve derneklerin aldığı hibe desteklerindeki payın büyüklüğü ile gerçekleşti.

Yönetimi baştan aşağıya AKP’li isimlerden oluşan Yeni Dünya Vakfı da hibeden yararlanan vakıflar arasında yer alırken Vakfın sadece Antep’te yer alan şubesine 60 bin Avro hibe verildi. Şubenin, “Genç Dünya Zirvesi, Gençlik Çalışanlarının ve Gönüllülerin Güçlendirilmesi” projesi ile hibe desteğine hak kazandığı bildirilirken, yüz binlerce liralık hibe desteği sağlanan vakfın yönetiminde yer alan isimlerden bazıları ve görevleri şöyle;

Erdoğan: 'TÜRGEV gereken dersi verecek'

    Mahmut Göksu: Eski AKP Adıyaman Milletvekili
    İhsan Aktaş: Sabah Gazetesi Yazarı
    Cüneyt Yüksel: Eski AKP Mardin Milletvekili
    Mustafa Ak: Eski Keçiören Belediye Başkanı

Nur Cemaatine yakınlığı bilinen Hayrat İnsani Yardım Derneği de AB hibelerinden yararlanan dernekler arasına alındı. Derneğe, “Gençliğin Gücü” isimli projesi için hibe aktarıldı. AKP’li belediyeler ile imzaladığı iş birliği anlaşmaları ve Nur Cemaati’ne yakınlığıyla bilinen vakfa aktarılan hibenin tutarı da kardeş payı misali 60 bin Euro olarak kaydedildi.

Bununla birlikte AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan vesilesi ile birer aile vakfına dönüşülen TÜGVA ve TÜRGEV de unutulmadı.

T.C.CUMHURBAŞKANLIĞI : Emine Erdoğan TÜRGEV İftarına Katıldı

Kamu kaynaklarından sınırsız ayrıcalık sağlandığı bilinen TÜGVA ve TÜRGEV de 2021 yılında TUA’dan tabi ki aslan payı olarak yüz binlerce avroluk hibe desteği aldı. Cumhuriyet gazetesinden alınan bilgiye göre TÜGVA’ya verilen hibe 308 bin, TÜRGEV’e sağlanan hibe ise 39,8 bin Euro olarak kayıtlara geçti.

Emine Erdoğan'dan sağlık durumlarına ilişkin açıklama | soL haber