Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yöneticisi olduğu Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) için belediyelerin, bkanlıkların ve şirketlerin aktardığı kaynakların yanısıra Avrupa Birliği Hibelerinin kasasının da açıldığı öğrenildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun "Kaçış planı" açıklamasında ismi geçen,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yöneticisi olduğu Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı, 2020 ve 2021 yıllarında Türkiye Ulusal Ajansı’ndan toplam 272 bin 487 euro hibe alarak devletin tüm kurum ve kasaları ile destek seferberliğine adres olarak tarihe geçti.

Bu arada vakıf, “Erasmus-Gençlik Programı 2021/R1 ve R2” döneminde en fazla tutarda hibe desteği alan kurum oldu.

TÜRGEV, Avrupa Birliği Başkanlığı’nın ilgili kuruluşu Türkiye Ulusal Ajansı’nca (TUA) dağıtılan AB hibelerinden yararlanan kurumlar içerisinde de rakiplerine fark attı.

Halkbank Borç Kapatma Kredisi Kampanyası Başladı! Mart Ayına Özel Kampanyada Düşük Faizli Borçlar Transfer Edilecek! Halkbank Borç Kapatma Kredisi Kampanyası Başladı! Mart Ayına Özel Kampanyada Düşük Faizli Borçlar Transfer Edilecek!

Vakfın, 2021/R1 ve R2 dönemlerinde en fazla tutarda hibe desteği verilen kurum olduğu ve TUA Erasmus KA227 Yarıcılık İçin Ortaklıklar kapsamında da 2020 yılında 180 bin 767 euro destek aldığı öğrenildi.

Erdoğan: 'TÜRGEV gereken dersi verecek'

TUA’nın, “Erasmus + Gençlik Programı KA227 Yaratıcılık İçin Ortaklıklar 2020” başvuru döneminde dokuz kurum ve kuruluşa hibe tahsis edilmiş, en fazla tahsis 223 bin euro ile İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa için yapılırken iktidara yakınlığı ile bilinen ve son dönemde ismi tartışmalara konu olan TÜRGEV'e ise “Oyun Yazılım Okulu” projesi ile 180 bin 767 euro desteği hakkı tanınmıştı.

Şnslı vakıf, 2021 yılında ise iki farklı dönemde hibe desteğinden yararlandı. Vakfa, “Avrupa Psikoloji İşbirliği” projesi için 2021/R1 döneminde 51 bin 880 euro, “Tohumun Yolcuğu - Sürdürülebilir Tarımda Gençlik Hareketi” projesi için de 2021/R2 döneminde 39 bin 840 euro verildi ve böylece TÜRGEV, her iki dönemde de en fazla tutarda hibe desteği alarak kayıtlara geçti.

Akıllara ise CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Vakıf süsü verilmiş paralel yapılarla” yurt dışına devasa paralar aktardığını iddia etmesi ve TÜRGEV ve yine Bilal Erdoğan adı ile anılan Ensar Vakfı aracılığı ile 1 milyar TL’nin ABD’deki paralel bir vakfa transfer edildiğini açıklaması geldi.