Avrupa Birliği yapay zekaya sınırlama getiriyor!

Son yıllarda teknoloji dünyasının en fazla tartıştığı konuların başında Artificial İntelligence (yapay zeka) geliyor. Son yıllarda Elon Musk, Jeff Bezos, Bill Gates ve Mark Zuckerberg gibi girişimcilerin hızlı ve denetimsiz şekilde yapay zeka çalışmaları

Teknoloji 15.04.2021 - 15:48 04.05.2021 - 04:19 İlan35
Son yıllarda teknoloji dünyasının en fazla tartıştığı konuların başında Artificial İntelligence (yapay zeka) geliyor. Son yıllarda Elon Musk, Jeff Bezos, Bill Gates ve Mark Zuckerberg gibi girişimcilerin hızlı ve denetimsiz şekilde yapay zeka çalışmalarını yaptığını öne süren Avrupa Birliği, bu konuda sınırlamalara gitmeye hazırlanıyor. Yapay zeka teknolojisinin kontrolsüz olarak geliştirilmesinin büyük tehlike teşkil ettiğini bildiren AB'nin bu konuyla ilgili düzenlemeler için kolları sıvadığı kaydedildi.


Kitle gözetimi yapmak yasak!


AB tarafından hazırlanan yasa taslağına göre yapay zeka teknolojileri her alanda kullanılamayacak. Yapay zekayı kullanarak "kitle gözetimi yapmak" ve "sosyal kredi derecelendirmesi" yapmak yasak olacak. Bu kurallara uymayan şirketlere 20 milyon dolar ceza verileceği aktarıldı. Hazırlanacak yasada geçen bu kurallara uymayan şirketlere "gelirlerinin yüzde 4'üne kadar" ceza verilebilecek. Bu hazırlığa göre "yüksek riskli yapay zeka sistemleri" AB'de üretilip kullanılamayacak.


Avrupa Yapay Zeka Komisyonu kurulacak!


Yapılan düzenlemeye göre "yüksek riskli yapay zeka sistemleri" olarak adlandırılan teknolojiler AB üyesi ülkelere satılamayacak. AB'nin hazırlıklarını yaptığı yapay zeka konulu yasa tasarısıyla ilgili bazı belgeleri paylaşan The Verge, kalabalık içerisinde bir kişiyi tanımlayabilmek için kullanılabilecek "biyometrik tanıma sistemlerinin" yasak kapsamına alınacağını vurguladı. Bu konudaki ihtilafları çözmek için AB üyesi her ülkeden bir temsilcinin bulunacağı "Avrupa Yapay Zeka Komisyonu" kurulacak.

Son Haberler Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@