Rönesans ressamı Botticelli’nin 650 yıllık "Primavera" tablosu aktivistler ile gündem oldu...

İtalya'da bir grup iklim aktivisti, Rönesans ressamı Botticelli’nin 650 yıllık "Primavera" tablosuna kendilerini yapıştırarak tüm Avrupa'nın gündemine damga vurdu.

İtalya'da iklim aktivistleri Botticelli tablosunu hedef aldı: Primavera hakkında bilmedikleriniz... - Resim: 1

Henüz iki hafta önce İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Courtauld Gallery'deki Van Gogh sergisine gelen iki iklim aktivisti, ellerine sürdükleri yapıştırıcı ile Van Gogh’un 1889 tarihli “Peach Trees In Blossom” (Çiçek Açmış Şeftali Ağaçları) tablosunun çerçevesine yapıştırmıştı ki bu defa aynı eylem İtalya'dan geldi.

Hangi iki Osmanlı padişahı kardeştir? Hangi iki Osmanlı padişahı kardeştir?

Hükümetin fosil yakıtları kullanımını yasaklamasını isteyen iki aktivist İtalya’nın Floransa kentindeki bir sanat galerisini ilginç bir protesto gösterisine dönüştürmeyi başardı.

İklim aktivistleri bu kez Botticelli tablosunu hedef aldı - Son Dakika Milliyet

Hükümetin fosil yakıtları kullanımını yasaklamasını isteyen iki aktivist, İtalyan Rönesans ressamı Sandro Botticelli'nin 15. yüzyıldan kalma "Primavera" adlı eserini koruyan cama ellerini yapıştırarak gündem oluşturdu.

Yaşananlar üzerine müze görevlileri olaya müdahale edince aktivistler kendilerini yere bıraktı.

Sonrasında görevliler tarafından kollarından tutularak sürüklendiği görülen aktivistler olayın ardından internet üzerinden taleplerini açıkladılar.

Boticelli'nin Tablosu, Aktivistlerin Saldırısına Uğradı – İnönü Güncel

İtalya'nın kullanılmayan kömür santrallerini yeniden açma planlarından derhal vazgeçilmesini, gaz sondaj projelerinin iptal edilmesini ve ülkenin bu yıl güneş ve rüzgar enerjisinin arttırılmasını isteyen aktivistler Avrupa'da gündem yaratmayı başardılar.