Big Six (Büyük Altılı) olarak adlandırılan İngiliz kulüplerinin Avrupa Süper Ligi'nden çekilmesinden sonra ayrılık haberleri teker teker geldi. İtalyan kulüpleri Juventus, Milan, Inter ile İspanyol ekibi Atletico Madrid de organizasyondan çekildiklerini d

Galatasaray’da transfer seferberliği: Batshuayi’den sonra yeni forvet hamlesi… Galatasaray’da transfer seferberliği: Batshuayi’den sonra yeni forvet hamlesi…

Avrupa'nın 12 dev kulübü tarafından kurulan Avrupa Süper Ligi organizasyonu son günlerde futbol gündeminin 1 numaralı konusu oldu. Barcelona, Real Madrid, Atletico Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester United, Chelsea, Manchester City, Tottenham Hotspur, Juventus, Milan ve Inter tarafından kurulan organizasyon büyük tepkilere neden oldu. UEFA ve FIFA, bu organizasyona katılan kulüplerin bütün turnuvalardan men edileceğini ve futbolcularının da milli takımlarda oynaymayacağını açıkladı. Ünlü futbolcular ve teknik adamlar organizasyonun, futbolun ruhunu öldüeceğini belirtti.

"Tepkiler çığ gibi büyüdü, takımlar teker teker ayrıldı"

Futbol dünyasında geniş çaplı tepkilere neden olan Avrupa Süper Ligi'nin kurulmasına en sansasyonel tepkiyi gösteren ise Premier Lig ekibi Chelsea'nin taraftarları oldu. Brighton ile yapılacak maç öncesi stadın önüne gelen Chelsea takım otobüsünün önünü kesen taraftarlar, otobüsün stada girmesine engel oldu. Tepkilerin çığ gibi büyümesi üzerine İngiliz kulüpleri Chelsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Arsenal ve Tottenham Avrupa Süper Ligi'nden ayrıldıklarını duyurdu. Taraftarlarına hitaben bir özür mesajı yayımlayan Arsenal, "Sizleri ve futbol camiasını dinledik. Yaptığımız hataydı, bunun için özür diliyoruz" ifadeleriyle taraftarlarından özür diledi. 

Son olarak Juventus, Milan, Inter ve Atletico Madrid ayrıldı!

İngiliz takımlarının organizasyondan çekilmesi yeni bir deprem yarattı, organizasyonun hayata geçmeden bitiğine dair yorumlar yapıldı. İngiliz devlerinin çekilmesinin ardından İtalyan ekipleri Juventus, Milan ve Inter ile İspanyol takımı Atletico Madrid organizasyondan ayrıldıklarını resmi olarak duyurdu. Böylece Avrupa Süper Kulübü'nün kurucu üyelerinden resmi olarak ayrıldığını açıklamayan sadece Barcelona ve Real Madrid kulüpleri kaldı.

Agnelli: "Organizasyon işlemeyecek, gerçekçi olalım"

Avrupa Süper Ligi'nin öncülerinden olan Juventus Başkanı Andrea Agnelli, İngiliz takımlarının ayrılmasından sonra bu durumda Avrupa Süper Ligi'ne devam edilemeyeceğini kaydetti. Bu konuda dürüst olmaları gerektiğini ifade eden "İngilizler olmadan yapamayız, gerçekçi olalım" ifadelerini kullandı.