Avrupa Süper Ligi'nin kurulması dünya gündemini sarsmış durumda. 12 büyük kulüp tarafından yapılan bu hamlenin arkasındaki motivasyonun "para" olduğu ifade ediliyor. 

Avrupa'nın 12 büyük kulübü tarafından sürpriz bir hamle yapıldı. 18 Nisan Pazar gecesi yapılan açıklamada, Avrupa Süper Ligi'nin kurulduğu bildirildi. Bu karara hem söz konusu ülkelerin futbol federasyonları hem de FIFA (Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği) ve UEFA (Avrupa Futbol Federasyonları Birliği) tarafından sert bir şekilde tepki gösterildi. UEFA (Avrupa Futbol Federasyonları Birliği) Başkanı Aleksander Ceferin, söz konusu ligde mücadele edecek futbolcuların Avrupa Futbol Şampiyonası ve Dünya Kupası'nda mücadele edemeyeceğini bildirdi. 

Avrupa Süper Ligi'nde hangi takımlar var?

Avrupa Süper Ligi'nde Tottenham, Manchester United, Manchester City, Liverpool, Chelsea, Arsenal, Real Madrid, Barcelona, Juventus, İnter Milan, AC Milan ve Atletico Madrid var. Söz konusu takımlar, aynı zamanda yerel liglerde de mücadeleyi sürdüreceklerini ifade etseler de federasyonlara göre bu pek de mümkün değil. 

"Ticari yaklaşım gerekiyor"

Avrupa Süper Ligi'nin arkasındaki motivasyonun para olduğu ifade ediliyor. Konuya ilişkin açıklamada bulunan Avrupa Süper Ligi, "Koronavirüs döneminde devam ettirilebilir bir ticari yaklaşımın gerektiğini kanıtladı. Ayrıca, Avrupa kulüplerinin faydasına stratejik bir vizyonun gerekli olduğunu da gösterdi." ifadelerini kullandı. Avrupa Süper Ligi'ni kuran takımlar için hem koronavirüsün olumsuz etkilerini azaltabilmek hem de altyapı harcamalarını giderebilmek üzere 3,5 milyar Euro tahsis edilecek. 

Avrupa Süper Ligi tartışmaları nasıl alevlenmişti?

Avrupa'da yapılan turnuvaların niteliği tartışma konusu haline gelmişti. 2020 senesinin Ekim ayında JP Morgan isimli ABD (Amerika Birleşik Devletleri) merkezli yatırım bankasının dâhil olduğu yeni bir lig için toplantılar düzenlenmişti. 4,6 milyar Euro değerine sahip olacak ligin Şampiyonlar Ligi'nin yerine geçeceği ifade edilmişti. UEFA (Avrupa Futbol Federasyonları Birliği), Şampiyonlar Ligi'nde yapılan yapısal değişiklik üzerine söz konusu planların askıya alınmasını ümit etmişti. Şampiyonlar Ligi'nin 36 takıma çıkarılmasıyla birlikte 2024-2025 sezonu itibarıyla tüm takımların 5'i kendi sahalarına olmak üzere minimum 10 mücadeleye çıkacakları belirtilmişti. 

Beşiktaş, Atletico Madrid'i 2-0 Yenerek Hazırlık Maçında Galibiyetle Ayrıldı Beşiktaş, Atletico Madrid'i 2-0 Yenerek Hazırlık Maçında Galibiyetle Ayrıldı

İlk 8 takımın tur atlayacağı belirtilirken, 9'uncu sıradan 24'üncü sıraya kadar olan takımların da çift maç yöntemiyle son 16 turuna geçebilmek üzere mücadele edecekleri aktarılmıştı. Fakat Avrupa Süper Ligi'ni kuran kulüpler, söz konusu yapısal değişiklikleri yetersiz bulmuşlardı. Avrupa Süper Ligi, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Avrupa kupalarının akıbetine ilişkin ayrıntılı görüşmelerin gerçekleştirildiği ifade edilirken, çözüm önerilerinin kurucu kulüpler tarafından yeterli bulunmadığı kaydedilmişti. 

20 kulüp arasında mücadeleler olacak

Avrupa Süper Ligi'nin kurucu takımlarına 3 takım daha ilave edilecek. Böylece 15 tanesi kurucu kulüp olacak şekilde 20 kulüp arasında maçlar yapılacak. Diğer 5 kulüp de her sene değişik biçimde seçilecek. Söz konusu takımlar 10'ar takım halinde iki farklı gruba bölünecek. 18 mücadelenin ardından bu grupları ilk 3 sırada tamamlayan 6 takım ise direkt olarak çeyrek finale çıkacak. İki grubun 4'üncü takımları ve 5'ini takımları ise iyi ayaklı olacak şekilde play-off mücadelesine çıkacak. Çeyrek final mücadeleleri ve yarı final mücadeleleri çift maç üzerinden yapılacak. Final mücadeleleri ise bir maç üzerinden yapılacak.  

Avrupa Süper Ligi ne zaman başlayacak?

Avrupa Süper Ligi, 12 kulüp tarafından kısa bir zaman içerisinde başlatılacak. Söz konusu kulüpler, Ağustos-Mayıs dönemine yönelik bir takvim belirlemeyi hedefliyor. Erkekler liginin oluşturulmasından sonra kadınlar liginin de oluşturulması bekleniyor. 

Kulüpler ne bekliyor?

Avrupa Süper Ligi'nin kurucu kulüpleri, söz konusu ligin Avrupa futbolunu destekleyeceğini düşünüyor. Bu kulüpler, 10 milyar Euro'dan fazla dayanışma ödemesinin yapılacağını tahmin ediliyor. Avrupa Süper Ligi'nin ilk başkanı Real Madrid Başkanı Florentino Perez olarak açıklandı. Her düzeyde futbola katkı sağlayacaklarını ifade eden Perez, sporun artık hak ettiği yerde olması için çaba harcayacaklarını dile getirdi. Perez, futbolun 4 milyarı aşkın taraftara sahip olduğunu belirterek, büyük kulüplerin bu taraftarların taleplerine yanıt vermeleri gerektiğini söyledi. Avrupa Süper Ligi'nde Juventus Başkanı Andrea Agnelli ve Manchester United Başkanı Joel Glazer da başkan yardımcıları olarak belirlendi. Glazer, Avrupa futbolunda yeni bir dönemin başlayacağına dikkat çekerek, yeni ligin daha geniş kapsamlı bir rekabet ve fırsat sunacağını aktardı.