Futbol camiasından gelen tepkiler üzerine Avrupa Süper Ligi projesi başlamadan bitti ancak organizasyondan çekilen takımların yüklü miktarda tazminat ödemesi gerektiği öne sürüldü. İşte dağılan Avrupa Süper Ligi'yle ilgili detaylar...

Avrupa'nın 12 dev kulübünün Avrupa Süper Ligi adında bir organizasyon kurması futbol dünyasında tepkilere neden oldu. Bu organizasyonun sadece zengin ve güçlü ekiplerin her yıl birbiriyle rekabet etmesine yol açacağını belirten futbol tutkunları, orta seviyeli ve küçük takımların rekabetten dışlanmasının futbolun ruhunu öldüreceğini belirterek turnuvayı protesto etti. Organizasyondan ilk olarak Big Six (Büyük Altılı) olarak adlandırılan İngiliz takımları Arsenal, Liverpool, Manchester United, Chelsea, Manchester City, Tottenham Hotspur ayrıldı. Bu takımları takip eden Atletico Madrid, Juventus, Milan ve Inter de organizasyondan çekildiklerini duyurdu.

Galatasaray’da transfer seferberliği: Batshuayi’den sonra yeni forvet hamlesi… Galatasaray’da transfer seferberliği: Batshuayi’den sonra yeni forvet hamlesi…

Çekilenler 150 milyon euro ödemek zorunda!

Takımların çoğunun organizasyondan ayrılması üzerine Avrupa Süper Ligi başlamadan dağıldı. Alman Der Spiegel dergisinde yayımlanan bir habere göre ise organizasyondan resmi olarak ayrılmak isteyen kulüplerin 150 milyon euroluk tazminat bedelini ödemesi gerekiyor. Turnuvanın 167 mddeden oluşan sözleşmesinde sert maddelerin bulunduğunu ileri süren Der Spiegel, organizasyonun kurucuların olan takımların 23 yıl oynaması gerektiğine dair maddeyi öne sürdü. 

Organizasyonun sözleşmesindeki ağır maddeler!

Sözleşmedeki 33'üncü maddeye göre ABD bankası JPMorgan Chase'in organizasyona 3,5 milyar euro aktarması için "23 yıllık bir taahhüt verilmesi gerektiği" belirtiliyor. Organizasyondan çekilen takımların bu madde gereği tazminat bedeli ödemesi gerektiği iddia edildi. Sözleşmede yer alan başka maddelere göre her sezon 5 takımın yenisiyle değiştirileceği Avrupa Süper Ligi'ne katılan takımların en az 3 yıl oynama zorunluluğu bulunuyor. Şayet bir takım organizasyondan 3 yıl dolmadan ayrılmak isterse ligin son sezonunda kazandığı gelirin yarısıyla birlikte 150 milyon euro tazminat ödemek zorunda kalıyor.

Jurgen Klopp organizasyon hakkında ne demişti?

Organizazyonunu kurucu 12 üyesinden biri olan Liverpool'un Teknik Direktörü Jurgen Klopp da oluşuma karşı çıkan isimlerden biri olmuştu.

Klopp, "Şahsen futboldaki rekabet faktörünü seviyorum, West Ham United'ın bizi geçip de Şampiyonlar Ligi'ne katılması ihtimalini seviyorum. Her sezon farklı takımların birbiriyle eşleştiği Şampiyonlar Ligi halen daha en büyük hayallerimden biri. Real Madrid ile Liverpool'un 10 sezon üst üste oynayacak olması heyecanı kaçırıyor. Bunu kim izlemek ister ki" ifadelerini kullanmıştı.