Avrupa ülkesinde parti yapmak isteyen gençlere orantısız müdahale!

Belçika'nın başkenti Brüksel'de parti yapmak isteyen gençlere güvenlik güçleri tarafından orantısız bir şekilde müdahalede bulunuldu. 

Dünya 03.05.2021 - 09:06 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Belçika'nın başkenti Brüksel'de sosyal medya platformları üzerinden örgütlenen gençler, "La Boum" ismi verilen müzik festivalini düzenlemek üzere anlaştı. Bunun üzerine güvenlik güçleri tarafından yoğun güvenlik tedbirlerinin alındığı görüldü. Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirleri hatırlatan polis ekipleri, insanların parkta bir araya gelmemeleri yönünde çağrıda bulundu.

Fakat polis ekiplerinin çağrısını dinlemeyen çok sayıda gencin parkta toplandığı görüldü. Güvenlik güçleri tarafından yapılan uyarılara rağmen dağılmayan kişilere tazyikli su ve biber gazı ile müdahalede bulunuldu. Gençlerden bazıları da polis ekiplerine şişe ve havai fişek fırlattı. 

Yaralananlar oldu

Motosikletli ve atlı polis memurlarının da aralarında yer aldığı güvenlik güçlerinin, parkta toplanan gençlere müdahale ederken İHA (insansız hava aracı) ve helikopter de kullandığı fark edildi. Göstericilerden bazılarının, polis ekiplerinin orantısız müdahalesi sonucu yaralandığı bildirildi. Birçok gencin de polis ekipleri tarafından gözaltına alındığı ifade edildi. 

Belçika'da kademeli normalleşme başlayacak

Belçika'da 2020 senesinin Ekim ayından beri bar, kafe ve restoranlar kapalı durumda. Söz konusu ülkede 8 Mayıs 2021 tarihinden itibaren bar, kafe ve restoran gibi işletmelerin yalnızca açık bölümlerine müşteri kabul edilebilecek. Masalarda maksimum 4 müşteri birlikte oturabilecek. Masaların arasında minimum 1,5 metre mesafe olacak. Söz konusu işletmeler saat 08.00 ile saat 22.00 arasında açık olacak. Masadan herhangi bir nedenle kalkan müşterilerin maske takmaları zorunlu olacak. Açık alanda gerçekleştirilen kültürel etkinliklere de 8 Mayıs 2021 tarihi itibarıyla müsaade edilecek. Söz konusu etkinliklere maksimum 50 kişi katılabilecek. 

Belçika'da kademeli normalleşmenin 1 Mayıs 2021 tarihinden itibaren başlaması bekleniyordu. Fakat vaka sayılarında beklenen düşüşün sağlanamaması nedeniyle kademeli normalleşmenin bir hafta ertelenmesine yönelik karar alındı.

Belçika koronavirüs tablosu

Belçika'da son bir günde 2 bin 128 vaka tespit edilirken, koronavirüs kaynaklı 33 can kaybı gerçekleşti. Böylece söz konusu ülkede şu ana kadar tespit edilen vaka sayısı 995 bin 562'ye yükselirken, koronavirüs kaynaklı 24 bin 291 ölüm meydana geldi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@