Fransa'nın başkenti Paris'teki Louvre Müzesi'nde sergilenen Leonardo Da Vinci'nin Mona Lisa tablosuna yine saldırı düzenlendi.

Mona Lisa'ya pastalı saldırı görüntüleri Avrupa'nın en çok izlenenleri arasına girdi.

Pasta kremasıyla kaplanan Mona Lisa tablosuna düzenlenen saldırı, kısa sürede Avrupa'da gündem olurken müzede bulunan tanıkların da ifadesi alındı.

Saldırıyı peruk takan ve tekerlekli sandalyeli bir adamın gerçekleştirdiği öğrenildi. İfadelere göre birden tekerlekli sandalyesinden fırlayan adam pastayı Mona Lisa tablosuna fırlattı ve salondan çıkarılırken, "Gezegeni yok etmeye çalışanlar var. Dünya'yı düşünün" diye bağırdığı belirtildi.

PTT, Nakit İhtiyacı Olan Vatandaşlara 10,000 TL Kredi İmkanı Sunuyor PTT, Nakit İhtiyacı Olan Vatandaşlara 10,000 TL Kredi İmkanı Sunuyor

Müze güvenlikleri hızla saldırganı oradan çıkarırken, diğer ziyaretçilerin o anları kaydettiği görüntüler de Avurpa medyasını resmen salladı.

1503 ve 1519 yılları arasında Leonardo da Vinci tarafından yapılan tablo, önünde bulunan güvenlik camı nedeniyle saldırıdan zarar görmedi ve sosyal medyada paylaşılan bazı videolarda görüldüğü üzere Louvre güvenlik görevlileri camları temizledi.

Tarih boyunca Mona Lisa tablosu çeşitli saldırılarla karşılaştığı bilinirken bunların en önmlisi 1950’lerde bir adamın tabloya sülfürik asiti atması olmuştu çünkü bu tabloda yıpranmaya yol açmıştı.

Daha sonra Bolivyalı bir öğrenci ona bir taşla vurdu ve 1974’de Japon bir kadın, tabloya kırmızı boya sıkarken, 2009 yazında bir Rus turist ona bir fincan çay attı.