Yüzlerce kişinin ölümü sonrası Avrupa "Kırmızı alarm" verdi...

Kavurucu sıcaklarla mücadele ettiği bilinenAvrupa'nın en gözde ülkelerinden İspanya ve Portekiz'de aşırı sıcak hava nedeniyle en az 281 kişi öldüğü biliniyorken korku da arttı.

Aşırı sıcaklar ormanları da yakmaya başladı ve orman yangınları yüzünden binlerce kişi tahliye edilirken, İngiltere'nin hava durumu kurumu Met Office ise, pazartesi ve salı günleri ülkedeki hava sıcaklıklarının 40 dereceye ulaşmasını beklediği için ülkede ilk kez kırmızı alarm yayınladı.

Avrupa 'kırmızı alarm' veriyor! 'Sessiz katil' kıtayı esir aldı

Aşırı sıcak hava dalgasının günlerdir etkisinde olan Avrupa'dan endişelendiren haberler gelirken Portekiz, İspanya ve Fransa gibi ülkeler de ayrıca çıkan orman yangınlarıyla mücadele ediyor.

Daha Az Yağ Daha Çok Lezzet: Airfryer ile Mümkün Daha Az Yağ Daha Çok Lezzet: Airfryer ile Mümkün

BBC Türkçe'nin haberine göre, Fransa'nın güney-batısındaki Gironde bölgesinde çıkan orman yangınları nedeniyle son birkaç gün içinde 10 binden fazla kişi evlerinden tahliye etti ve araçlarıyla bölgeyi terk etmeye çalışanlar uzun kuyruklar oluşturdu.

Avrupa ülkelerinde kırmızı alarm! Alevler dört bir yanı sardı: Korkutan uyarı... - Galeri - Dünya

Bu arada Arcachon ve Landiras yakınlarında ise 73 kilometre karelik bir çamlık alan yandı.

Portekiz'de ise yetkililer, yılın şimdiye kadarki en sıcak günü olan Çarşamba günü kuzeydeki Pinhao kasabasında sıcaklığın 47 derece olarak ölçüldüğünü kaydederken Temmuz ayında kayıtlara geçen en yüksek sıcaklık olduğu açıklandı.

Portekiz sağlık yetkilileri, 7 Temmuz'dan bu yana, normale göre 231 fazladan ölüm kaydedildiğini ve  bunların aşırı sıcaktan kaynaklandığını açıkladılar.

Portekiz'de ayrıca orman yangınlarından etkilenen ülkelerden biri olurken ülkenin Sivil Koruma Dairesi, Cuma günü 10 yangının hala devam ettiğini ve en çok endişeye kuzeydeki yangınların neden olduğunu bildirdi.

İspanya'da ise, sıcak hava dalgasının başladığı Pazartesi gününden itibaren 48 saat içinde en az 43 kişinin yaşamını yitirdiği açıklandı.