Binbir itiraza rağmen ve dünya çapında bir eser ve müze statüsünde olmasına rağmen ibadete açılan Ayasofya'ya zarar vermeye devam ediliyor.

İbadete açılması ile birlikte kapısı yenilen, duvarları soyulup poşete konulan Ayasofya’daki utanılacak tahribat devam ediyor.

Cumhuriyet’ten Sena Tufan’a konuşan Tur Rehberi Özlem Kabasakal tarihi mermerlerin ağır tonajlı platform ile kırıldığını öne sürerken, özünde artık bir müze olan Ayasofya'ya girilmeden önce görevlilerin başı açık ve kısa kıyafetli olan ziyaretçileri, örtünmeleri için uyarıp örtü satış noktasına yönlendirme uygulamasının sıkı sıkı devam ettiği ancak aynı özenin yapıyı korumada gösterilmediği öğrenildi.

Bu arada görevlilerden alınan bilgiye göre, içeride kalabalığı kontrol edebilmek için giriş kapısı zaman zaman kapatılıyor ancak bununla beraber Ayasofya’daki İmparatorluk Yolu’nda bulunan ve şu anda caminin çıkış kapısı üzerinde bulunan, bir kısmı önceden kırık olan mermerlerin ise başka kısımlarının da kırıldığı görüldü.

Kabasakal’ın iddiasına göre, içeriye temizlik yapmak için makaslı platform sokuldu ve bunun sonucunda da tarihi mermerler birçok yerinden kırıldı.

Kabasakal'ın “Bu tarihi yapıya çok büyük zarar veriliyor. Ayasofya müzeyken büyük bir saygı içerisinde ziyaret ediliyordu. İçerisi şu an panayır yeri gibi” sözleri ise dikkat çekti.

Emekli MaaşI Promosyonu 10 Bin Lira Olacak Uyarısı! Hangi Banka 8 Bin 250 Liraya Yükseltti? Emekli MaaşI Promosyonu 10 Bin Lira Olacak Uyarısı! Hangi Banka 8 Bin 250 Liraya Yükseltti?