Ülkemiz koşullarında ne kadar fazla gelir elde edebileceğimizi düşünüyoruz ve son gelen haberlere göre 3 maaş alma imkanının önü açıldı. Merak konusu olan ise bu maaşların nasıl ve nereden alınacağı. İşte haberimiz ve ayrıntıları…

Aynı zaman diliminde üç maaş almaya hakkı olan kişiler kimler? Belirteceğimiz koşullara uyan kişiler bu haklarından yararlanabiliyorlar. Belki sizde şartları karşılıyor ve bu üç maaştan hak sahibisiniz. Sosyal güvenlik kurumu bünyesinde verilen bu maaşlar için durumunuzu şimdi sorgulayın ve hak sahibi iseniz hemen başvurularınızı en yakın sosyal güvenlik kurumu müdürlüğüne yapın. Dilekçenizi verin ve değerlendirme sonucu verilecek onay ile maaşlarınız hesabınıza yatsın. 

İnsanların çoğu sahip oldukları bu haklardan habersiz. Ancak SGK başvuruların yazılı olması şartı ile üç maaş alınması imkanını sağlıyor. Fakat üç maaş alabilmek için olan şartlar neler ve bu şartları siz karşılayabiliyor musunuz? Haberimizi takip ediniz lütfen…

Şu günlerde yaşadığımız ekonomik kriz ve afetlere rağmen Türk halkının dayanışması ile bu durumlarında  üstesinden geleceğiz. Yaşanılan kriz ve ekonomik sorunlar herkesin finansal açıdan dengede kalmasını zorlaştırmaktadır. Bununla birlikte gelirlerimizi de arttırmak ekonomimize hayat verecektir.  Üç maaş alma koşullarını sağlayan kişiler başvurularını SGK müdürlüklerine yapıyorlar. Sizinde hak sahibi olan vatandaşlardan olup olmadığınızı hemen öğrenebilirsiniz. 

Üç maaş koşulları ile kendi emekli aylığınızın yanı sıra, eşinizin hak etmiş olduğu emekli maaşını ve anne-babadan kalan emekli maaşını da alma durumunuz söz konusu olabilir. Peki bu maaşları nasıl alacaksınız? Aynı zaman diliminde üç maaş alabilmek nasıl olacak? 

TC Kimlik Son Rakamları 0-2-4-6-8 Olanlar Dikkat! 90.000 TL'ye Kadar Ödeme Verilecek TC Kimlik Son Rakamları 0-2-4-6-8 Olanlar Dikkat! 90.000 TL'ye Kadar Ödeme Verilecek

Üç Emekli Maaşından Gelir Elde Etmek 

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan aldığımız bilgiyi size aktarıyoruz. Kocanızı, anne ya da babanızı  kaybetmiş iseniz ve vefat etmiş olan yakınlarınız emekli olmuş kişiler ise devletimiz size aynı anda üç maaş alma hakkını sunuyor. Fakat bu durumdan maaş alabilmeniz için, maaş sahibi olan ve vefat etmiş olan kişilerin tamamının ayrı ayrı kurumlardan emeklilik hakkını elde etmiş olması gerekli. Örnek vermemiz gerekirse, sizin emekliliğiniz SSK kurumundan olsun, kocanızın emekliliği BAĞ-KUR kurumu vasıtası ile gerçekleşmiş olsun, annenizin emekliliği ise Emekli Sandığından bu durumda 3 maaşı da aynı anda almak için gerekli mercilere başvuru yapabilirsiniz. Emekli olmuş olan bir kadın bireyin vefat etmiş olan eşinden dul aylığı hakkına sahip olması ve anne ile babasından alabileceği  yetim aylığını  da eklersek, üç maaş birden alınabiliyor. Ancak burdaki en çarpıcı olan ve dikkat edilmesi gereken nokta emekli olunan kurumların ayrı ayrı kurumlar olmasıdır. Tabi ki maaş tutarlarının tamamını almak mümkün olmayacaktır. Talep ettiğiniz ve başvuru yaptığınız maaşa göre belli bir oranda yüzdelik dilim ile maaşınız yatırılıyor. Kocasını kaybetmiş olan dul kadının, eşinden kalan emekli maaşının %50'si yatırılırken, anne ya da babasından kalan maaşın ise %75’i yatırılmakta.

En Yakın Sosyal Güvenlik Kurumuna Başvurunuzu Yapın

Sosyal güvenlik kurumlarına yazılı olarak yapılı başvuru ile bu maaş haklarından faydalanabilirsiniz. Dilekçenizi yazarak ilgili merciye başvurunuzu yapın. SGK da böyle bir hakkınız olup olmadığını sorgulayarak inceleme talep edebilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumundan 3 Maaşı Alabilmek İçin Belirlenen Şartlar

Vefat etmiş olan bireyler ile ilgili üç kritik madde mevcut, vefat edenlerden birisi 1 Ekim 2008 tarihinden önce ise, iki kişi Sosyal güvenlik kurumu emeklisi ise yüksek olan maaş tam olarak, düşük olan maaş yarım olarak ödenir. İki kişi de Bağkur kanalından emekli ise yüksek olan maaşın tamamı, düşük olan maaşın yarısı ödenir. İki kişi de memur olarak emekli olmuş ise hak sahibi olan kişinin dilediği aylık bağlanır.  Vefat etmiş olan anne ve baba ayrı sigortalılık statüsü ile emekli olmuş ise iki maaş tam olarak ödenir. Vefat edenlerin ikisi de 1 Ekim 2008 tarihinden önce olmuş ise anne ve baba ayrı ayrı sigortalılık statüsü ile emekli olmuş ise maaşlar tam olarak ödenir.