AYT Taşlıcalı Yahya kimdir? Neden öldü? Güneş Kasidesi nedir Sorusu Cevabı

AYT 2021 oturumunda sorulan Taşlıcalı Yahya kimdir? Neden öldü? Güneş Kasidesi nedir sorusunun cevabı adaylar tarafından araştırılıyor. Taşlıcalı Yahya kimdir? Neden öldü? Güneş Kasidesi nedir?

Genel 27.06.2021 - 13:40 27.06.2021 - 13:42 Orhan Yener

2021 YKS maratonunun ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testleri (AYT) de tamamlandı. AYT oturumundan çıkan adaylar sınavda sorulan soruların yanıtlarını merakla araştırmaya başladı. AYT 2021'de sorulan "Taşlıcalı Yahya kimdir? Neden öldü? Güneş Kasidesi nedir" Sorusu da adayların yanıtını merak ettiği soruların başında geliyor. Taşlıcalı Yahya kimdir? Neden öldü? Güneş Kasidesi nedir? Sorusunun cevabını haberimizin devamında sizler için hazırladık.

AYT Taşlıcalı Yahya kimdir? Neden öldü?

Dukaginzade Yahya ya da bilinen adıyla Taşlıcalı Yahya, 16. yüzyılda, Osmanlı zamanında yaşamış bir askeri ve divan edebiyatı şairidir. 

Yaşadığı dönem itibariyle Fuzuli ile rekabet eden Taşlıyacalı Yahya, Fuzuliden sonra bilinen en büyük mesnevi şairi olarak tanımlanmaktadır. Kanuni Sultan Süleyman'a isyan ettiği gerekçesiyle bizzat emriyle boğdurulan Şehzade Mustafa için yazdığı "Şehzade Mersiyesi", Taşlıcalı Yahya'nın en ünlü ve bilinen eseridir.

Güneş Kasidesi nedir?

Ahmet Paşa'nın Fatih Sultan Mehmet'i övmek için yazdığı güneş redifli kasidedir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@