Az bilinen bir devlet yardımı var! Ödemeler PTT'den yapılıyor, başvuru yapana 1500 TL nakit para veriliyor!

Milyonlarca vatandaş devletin verdiği yardımlar sayesinde hayatını daha kolay idare edebiliyor. Ancak hiç kimsenin bilmediği ve bilmediği için de faydalanamadığı yardım ödemeleri de var.

Ekonomi 19.11.2021 - 13:10 19.11.2021 - 13:10 Volkan Arık

Az bilinen bir devlet yardımı var! Ödemeler PTT’den yapılıyor, başvuru yapana 1500 TL nakit para veriliyor. Devlet yardımı, milyonlarca vatandaşın ve ihtiyaç sahibi kişinin hayatını daha kolay sürdürebilmesi için son derece önemli. Bu konuda birçok farklı destek kalemi var ve vatandaşlar bazı destek kalemlerini bilmediği için ne yazık ki yardımlardan faydalanamıyor. Özellikle PTT aracılığıyla ödenen gıda yardımı, erzak yardımı, yakacak yardımı ve nakit para yardımı gibi yardım ödemeleri çok merak ediliyor. Bilmediği için yardımlardan faydalanamayanları bu haberimizde aydınlatmak istedik. Devletin verdiği tüm yardım kalemlerini haberimizin devamında ulaşabilirsiniz.

Özellikle korona virüsle mücadele sürecinde devletin verdiği yardım ödemeleri sayesinde birçok ihtiyaç sahibi vatandaş rahat bir nefes alma imkanı buldu. Bu süreçle başlatılan yeni yardım kampanyalarının yanında düzenli olarak devam eden yardım ödemeleri de bulunuyor. Gıda yardımı, yakacak yardımı, nakit para yardımı, erzak yardımı gibi bir çok farklı yardım kalemini biz de sizler için araştırdık. Özellikle fatura yardımı da dahil olmak üzere yardım ödemelerinden faydalanmak isteyenler haberimizin devamında başvuru yapabilecekleri yardım kalemlerini bulabilir.

maddi-yardim-3

İHTİYAÇ SAHİBİ AİLELERE MADDİ DESTEK

Aileme Sosyal hizmetler bakanlığı bütçesinden ihtiyaç sahibi olan tüm ailelere maddi destek yardımı sağlanıyor. Genellikle bu destekler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla başvuru yapan kişilere veriliyor. Maddi destek alabilmek için öncelikle ihtiyaç sahibi olduğunuzu belgelemeniz gerekiyor. Bununda en önemli şartı hane içinde kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte birinden yani gelir tutarının 1701 TL’den düşük olması.

maddi-yardim-2

GIDA YARDIMI KİMLERE YAPILIR?

Aile ve Sosyal hizmetler bakanlığının ihtiyaç sahibi ailelere verdiği diğer bir destek ise gıda yardımı desteği. Gıda yardımı alabilmek için de yine Sosyal yardımlaşma ve dayanışma Vakıfları aracılığıyla başvuru yapmak gerekiyor. Dar gelirli olan maddi durumu yerinde olmayan herkes gıda yardımı için başvuru yapabiliyor.

ELEKTRİK FATURASI DESTEĞİ

Özellikle koronavirüs salgını sonrasında vatandaşların daha fazla evlerinde vakit geçirmesi ile birlikte elektrik tüketimi de arttı. Elektrik faturası desteği de devletin verdiği en önemli destek kalemlerinden biri haline dönüştü. Dar gelirli olan ihtiyaç sahibi olan vatandaşlar PTT gişelerine başvurarak elektrik faturalarının bir kısmının devlet tarafından karşılanmasını sağlayabiliyor. Elektrik faturası desteği aynı zamanda kronik hastalığı bulunan ve evde makineye bağlı olarak yaşamak zorunda kalan vatandaşlara da veriliyor. Kronik hastalığı bulunan vatandaşlara verilen elektrik faturası desteyi daha fazla oluyor.

maddi-yardim-1

FATURA YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Fatura yardımı başvurusu yapmak için son aya ait elektrik faturası ile birlikte PTT şubelerine gidebilirsiniz. PTT gişelerden yapacağınız başvurular sonrasında elektrik faturasının bir kısmı devlet tarafından karşılanacaktır.

YAKACAK YARDIMI

Ayrıca kış aylarının gelmesiyle birlikte aile ve Sosyal hizmetler bakanlığı yakacak yardımı ödemesi de yapıyor. Yakacak yardımı başvurularını Sosyal yardımlaşma ve dayanışma Vakıfları aracılığıyla tamamlamak mümkün. Başvuru yapmak isteyenler yaşadıkları illerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları‘na giderek ihtiyaç sahibi olduklarını belirtebilir ve yardım ödemelerinden faydalanabilir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@