Emeklilik şartlarının değişmesi ile birçok kişi erken emeklilik için başvuru yapabileceklerdir. Sayıları yasanın içeriğinden dolayı artan kişilerin erken emeklilik başvurusu da çok kolay olacaktır.

Tek bir belge hazırlayıp erken emeklilik için başvurmaları mümkün olacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapılabileceği gibi aynı zamanda e devlet üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumuna girerek başvuru yolu da bulunmaktadır. Yani sırf emeklilik şartları değil, aynı zamanda işlemler de kolaylaştırılmıştır.

Emeklilik İçin Önem Taşıyanlar

Emekli olmak için bazı önemli faktörler bulunmaktadır. Erken emekli olmak isteyen bireyler için bu faktörler önem taşımaktadır. Öncelikle işe giriş tarihi önemlidir. Yasaya göre işe giriş tarihine göre emeklilik yaşında da farklılıklar vardır.
Emeklilik şartları arasında ikinci önem taşıyan şey de ödenen prim sayısıdır. Çalışılan gün sayısını arttırarak emekliliği hak etmek de mümkündür. Bu konuda bazı yapılması mümkün borçlanmalar bulunmaktadır. Diğer emeklilik için önemli şart da emeklilik yaşını doldurmuş olmaktır. 

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank hesabı olanlar dikkat! Bankadan açıklama yapıldı! Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank hesabı olanlar dikkat! Bankadan açıklama yapıldı!

Bu yasanın çok iyi bilinmesi emekli olmak için önemlidir. Emeklilik süresi bu şekilde doğrudan öne çekilmektedir. Üstelik söz edildiği şekilde emekli maaşı bağlanması ve işlemler çok hızlı olmaktadır.

5 Ay, 1 Yıl, 6 Yıl ve 8 Yıl Önce Emekli Olunabilir

Eğer askerlik işe başlangıç tarihinden sonra yapıldıysa, bu süre karşılığı prim ödemesi yapılabilir. Bu süre en az beş ay olabilir. Askerlik süresi ne kadarsa o kadar süre prim borçlanılabilir.

Aynı şekilde kadınlar da doğum sebebi ile işe ara verip gün kaybı yaşamış olabilirler. Her doğum için 24 ay süre ile anneler borçlanabilmektedir. Bu üç doğum ile sınırlandırılmıştır. Yani en çok altı yıl ile prim borcu yatırılarak emeklilik 6 yıl önceye çekilir.
Serbest çalışan ve prim ödeyenler için 4 B emeklilik şartlarında sağlanan kolaylık da olmuştur.4 Ekim 2000 yılı öncesi ticaret hayatına başlamış Bağ Kur’lular ticaret hayatına başladıkları ilk yıla doğru sekiz yıl primi açıktan ödeyebileceklerdir. Böylece emeklilik kolaylaşmış olacaktır.