Emekli bayram ikramiyeleriyle ilgili yepyeni gelişmeler gün yüzüne çıkmaya başladı. İlk ödemelerin yapılmasına sadece haftalar kala vatandaşlar ise zam beklentisi iyice artırmış durumda. Özellikle son dönemde birçok ürünün fiyatının artması ve gelen yeni zamlar nedeniyle vatandaşlar emekli ikramiyelerinden de makul oranda artış yapılmasını talep ediyor.

13 milyondan fazla emeklinin gözü kulağı 2022 yılında ödenecek emekli bayram ikramiyelerinde! Emekli bayram ikramiyelerinin geçtiğimiz yıl 100 TL artırılmasının ardından bu yıl ne kadar artış yapılacağı merak ediliyor. 2022 yılının ilk emekli bayram ikramiyesi ödemelerine sadece birkaç hafta kala vatandaşların ise zam beklentisi iyice artmış durumda. Yeni yıl için belirlenen asgari ücret zam oranları ve enflasyon oranlarına göre artırılması beklenen bayram ikramiyelerinde alternatif formüller de öne çıkıyor. Peki, emekli bayram ikramiyesinde son durum ne? İşte 2022 emekli Ramazan bayramı ikramiyeleri ve ödeme tarihleri…

Emekli bayram ikramiyelerine 2.126,70 TL zam: İşte 2 Mayıs ikramiye haberi

Emekli bayram ikramiyesi geçtiğimiz yıl 1.100 lira olarak ödenmeye başlamıştı. Ancak yeni yılda üst üste gelen fahiş zamlar sonrasında vatandaşların bu yıl emekli ikramiyesinin de ciddi oranlarda artırılması yönünden beklentilerinin oluştuğu görülüyor. Kulislerde ise konuşulan dört farklı formül dikkat çekiyor. Bu formüllere göre yapılacak zam oranları arasında en yüksek oran 2.126,70 TL ile iki bayramdan toplam asgari ücret oranında ödeme yapılması oldu.

Asgari ücret zam oranı, enflasyon oranı ve yeniden değerleme oranlarına göre bir artış beklentisi oluşurken, vatandaşların beklentisi ise en az 2 bin lira olması yönünde olduğu kaydediliyor.

Bayram ikramiyesi ne zaman yatırılacak?

Emekli bayram ikramiyelerinin hesaplara geçmesi için geri sayım başladı. 2 Mayıs’ta kutlanacak Ramazan Bayramı için 2022 yılında bu tarihten önce ödeme yapılması hedefleniyor. Geçmiş yıllarda olduğu gibi, 2022 yılında da bayramdan yaklaşık bir hafta öncesinde, 25 – 30 Nisan arasında yılın ilk bayram ikramiyesi ödemelerinin yapılması bekleniyor. Ancak konuya ilişkin henüz net bir açıklama bulunmuyor.

Bayram İkramiyesi Kimlere Ödenecek?

Emekli bayram ikramiyelerine zam gelmesi halinde ödemeler yine her iki bayram öncesinde ilgililerin hesaplarına geçecek. Sadece 13 milyondan fazla SSK, Bağ Kur ve Emekli Sandığı emeklisi değil, aynı zamanda farklı gruptan milyonlarca vatandaş da yararlanabilecek. Bayram ikramiyesi şu kişilere ödenecek:

·         SGK emeklilerine.

·         Şehit yakını ve gazilere.

·         Ölüm aylığı alanlara.

SGK'da Kariyer Kapısı Açılıyor: Sosyal Güvenlik Uzman Yardımcılığı İçin Büyük Fırsat! SGK'da Kariyer Kapısı Açılıyor: Sosyal Güvenlik Uzman Yardımcılığı İçin Büyük Fırsat!

·         Vazife ve harp malullüğü aylığı alanlara.

·         Geçici köy korucularına.

·         Şampiyon sporculara.

·         Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazilerine.

·         Terörden zarar gören sivillere ve ölenlerinin yakınlarına.