Başak Sayan ve Azra Kohen arasında yaşanan 'Fi' adlı kitabın savaşı bitmedi. Bitmediği gibi çok daha çirkin de bir hal aldı.

Daha önce magazin sayfalarında da uzun süre tartışıldığı üzere ünlü Yaprak Dökümü ile ünlenen Başak Sayan, Azra Kohen'in 2013 yılında yayımlanan 'Fi' adlı kitabının kendisinin 2011 yılında yayımlanan ‘Bağlanma Korkusu’ adlı kitabından çalıntı olduğunu iddia etmiş ve uzun süre her iki isim de yaşanan diyaloglar ile gündemden düşmemişlerdi.

Yaprak Dökümü Dizisiyle Adını Duyuran Başak Sayan, Oyunculuğu Bırakma Kararı Aldı - Dailymotion Video

Aslında dijital platform dizisi "Fi" ile Ozan Güven, Serenay Sarıkaya, Mehmet Günsür ve Berrak Tüzünataç ekranlarda görünerek kitabı gündeme iyice taşıyınca kavga başlamıştı.

Fi Tüm Bölüm & Sezonları Full HD İzle | puhutv

Hatta Azra Kohen, 1.5 milyon TL'lik manevi tazminat davası açmış, İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesine avukat Handan Bakbak aracılığıyla sunulan dilekçede de Başak Sayan’ın 2010’da yazdığı ‘Bağlanma Korkusu’ adlı kitabı 2011’de yayımlandığı, Kohen’in Fİ-Çİ-Pİ üçlemesinin ilk kitabı Fİ’nin ise 2013’te yayımlandığı kaydedilmişti.

Fİ Çi Pi Serisi Müzik Önerileri Listesi » TechWorm

Bunun üzerine ise geçtiğimiz yıl karara bağlanan davada mahkeme, Kohen’in eserlerinde intihal olmadığına hükmetmiş ve Sayan’ın Kohen’e 150 bin lira manevi tazminatı 3 yıllık faiziyle birlikte ödemesine karar vermişti.

Ancak son olarak Azra Kohen sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşım ile herkesi şaşkına çevirdi. 
Sosyal medya hesabından Başak Sayan'ın seneler önce çekilen seksi bir fotoğrafını paylaşarak, "Başak Sayan’ı sayfamda bu fotosuyla paylaşacağımı hiç düşünmezdim ama söylemeye devam ettiği yalanlar yüzünden mecburum. Fotoğrafın seviyesizliği yüzünden herkesten özür dilerim." dedi ve de şöyle uzun bir şekilde de sözlerine devam etti;

Azra Kohen kimdir? - Haber61

"Başak Sayan’ın yalanlarına inananlara açık mektubum:

Hasan Can Kaya, Ekrem İmamoğlu'na Destek Verdi: 'Sağduyuyla Güzel Günlere Kavuşmak Dileğiyle'" Hasan Can Kaya, Ekrem İmamoğlu'na Destek Verdi: 'Sağduyuyla Güzel Günlere Kavuşmak Dileğiyle'"

Öne çıkanlarda Tescilli Yalancı başlığında sizlere delilleri ile Başak Sayan’ın yalanlarını ispatlamak zorunda kaldığım için bu paylaşımı yapıyorum.
 

Haysiyetime, varlığımın tamamına ve ürettiklerime hiçbir nedeni olmamasına rağmen sürekli saldırıda bulunan birinin, halen hakkımda yalanlar üretmesini engellemek ve hakikatin yayılmasını sağlamak amacıyla yazmak zorunda kaldım çünkü biraz önce bir toplantıda Başak S’nin kaybettiği intihal davasını kazandığı yalanını insanlara nasıl anlattığının kaydı geldi."

-2015 sonu, yayınevine röportaja gittim, Başak Sayan, elinde Fi kitabım ile benimle tanışmak için 1 saattir beklediğini söyledi, kitaptan çok etkilendiğini anlattı, Bilge karakterinin ve Can Manay karakterinin gerçekte kim olduğunu sordu. Kendi tahminlerini sıraladı, röportaj sonrasında yemek için beni beklemek istedi, başka bir randevum olduğunu öğrendiğinde çok üzüldü, telefon numaramı istedi. Verdim. Yemek için ne zaman uygun olduğumu sordu. Uygun değildim. Görüşmemiz 10 dakika sürdü çünkü röportaj için bekleyen gazeteciyi bekletmek istemedim. 5 yıl önce, 10 dakikalık görüşme sonunda söylediği yalanlar, attığı iftiralardan sonra, bugün, eğer kendisi ile daha fazla vakit geçirmiş olsaydım bana daha ne kötülükler yapıyor olabileceğini düşünmek dahi istemiyorum.

Ekran görüntüsü 2022-08-08 083547

-13.10.2017 – İftira attı. Delili öne çıkanlarda okuyunuz.

-14.10.2017 – Ertesi gün ben tespit davası açtım.

-BaşakS dava açmadı, davayı açan benim.

-Başak S'nin daha önce tek baskı satışı bile tamamlanmayan kitabı, yeni baskıya girdi. Okuyanlar hiçbir bezerlik olmadığını anladılar. Sosyal medyada yorumlar yazmaya başladılar.

-Davada bilgisayarımın incelenmesini ben talep ettim.

-Kitaplar mahkemenin seçtiği 5 edebiyat Profesörüne incelemeye gönderildi.

-Bilgisayar incelemesinde Fi’yi ilk senaryo şeklinde 2009 Ocak ayında yazdığım ve mail attığım tespit edildi.

-Yapımcı Kemal Kurçer, 2009 yılında kendisine attığım Fi senaryo mailini birçok oyuncu ve yapımcıya gönderdiğini delilleriyle mahkemeye sundu.

-2020 bana Sahte Psikolog yalanı ile saldırıldıktan 2 ay sonra olan son celsede davayı kazandık, çünkü profesörlerden gelen rapor %0 benzerlik buldu.

-Başak S temyize gitti.

-20.12.2020 – Dava temyizdeyken ikinci iftirayı attı. Aeden kitabımı Stanislav Lev’in Aden kitabından çalmakla ilgili beni suçladı.

-2021, Ocak – Temyizdeki intihal davasını TAMAMEN ben kazandım. Sayfadaki ‘İftiracı 1’ başlıklı paylaşımlar Aeden kitabıma da çalıntı imasında bulunduğu için yayınlandı.

-BaşakS yalancı dediğimiz için ertesi gün hakaret davası açtı. Bana açtığı tek dava bu davadır. Geri kalan tüm davaları ben açtım. Hakaret davasını da kaybetti. Lütfen devam edin.

-5 Nisan 2022– BaşakS’nin açtığı hakaret davsının son celsesi yapılmadan, hakim BaşakS’nin psikolog tedavisi olarak gösterdiği 12bin TL’yi ödememe karar verip beni beraat ettirdi ama dava celse yapılmadan usulsüzce sonuçlandığı için incelemeye alındı ve ben BaşakS’ye YALANCI dediğim halde, onun yalan söylediği ispatlandığı için ve örnek davalar İle yalan söyleyen birine yalancı demek hakaret değil kaba söz olarak sayıldığı için Başak S’nin bana açtığı tek dava olan hakaret davasından fa BERAAT ettim. Başak Sayan bu davayı da kaybetti AMA bu aralıkta sanki intihal davasını kazanmış gibi ‘’Azra Kohen’e karşı açtığım davayı kazanmış bulunyorum, o da bana karşı açtığı davayı kaybetti’’ diyerek yine YALAN söyledi. Öne çıkanlarda Tescilli Yalancı başlığı ile paylaşılan delillere bakmanızı rica ederim.

Sonuç olarak:

-BAŞAK Sayan BANA KARŞI HİÇBİR DAVA KAZANMADI, BEN TÜM DAVALARI KAZANDIM.
Halen de kendisine, tüm yaptığı ve yapmaya devam ettiği bu kötülükler yüzünden dava açma hakkım saklıdır.

Hakikatin yayılmasına ve halen sürdürülen bu saldırının artık durması adına destek verdiğiniz için her birinize minnettarım. Allah kimseyi böyleleriyle karşılaştırmasın."